razmatranje
Prijedlog zakona o Ustavnom sudu vraćen Komisiji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zastupnici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) nisu danas usvojili negativno mišljenje Ustavnopravne komisije na Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH i izmjene Kaznenog zakona BiH, budući da nije bilo dovoljno entitetske većine te su vraćeni Ustavnopravnoj komisiji na ponovno razmatranje.
Za negativno mišljenje Komisije na Prijedlog zakona o Ustavnom sudu bilo je 23 zastupnika, 17 ih je bilo protiv, a za negativno mišljenje Komisije na izmjene Kaznenog zakona bilo je 23 zastupnika, 13 ih je bilo protiv, dok su četiri bila suzdržana.
Oba zakonska rješenja predložili su zastupnici iz klubova Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Srpske demokratske stranke (SDS), a predviđaju uklanjanje stranih sudaca iz Ustavnog suda BiH i brisanje člana Kaznenog zakona koji predviđa sankcije za nepoštovanje odluka Ustavnog suda.
O zakonima bi se trebali izjasniti u petak, 5. veljače i članovi Ustavnopravne komisije Doma naroda PSBiH. Podršku su u drugom čitanju dobili Prijedlog zakona o štrajku zaposlenih u institucijama, Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave te Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravi koje je predložilo Vijeće ministara.
Prijedlog zakona o korištenju i upravljanju imovinom u državnoj svojini kojeg su predložili zastupnici Šemsudin Mehmedović (SDA) i Zaim Backović (BPS) nije dobio potrebnu entitetsku podršku iz Republike Srpske.
Zastupnici su podržali Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udruženjima i fondacijama u prvom čitanju, a budući da rasprava o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Vijeću ministara nije okončana poslanici su usvojili zaključak kojim su odložili raspravu o ovom zakonskom prijedlogu.
Usvojen je i Izvještaj o izvršenoj reviziji učinka o temi "Nabavka osobnih dokumenata - studija slučaja" kojeg je pripremio Ured za reviziju institucija BiH.
Nije podržana zastupnička inicijativa Šemsudina Mehmedovića (SDA) za formiranje komisije za izbor teksta državne himne, ali je podržana inicijativa Denisa Bećirovića da Vijeće ministara u roku od 30 dana izradi i u parlamentarnu proceduru dostavi Izvještaj o privlačenju direktnih stranih investicija.
Podršku nije dobila zastupnička inicijativa Dušanke Majkić (SNSD) o razmatranju stanja u Ministarstvu vanjskih poslova BiH i diplomatsko-konzularnoj mreži BiH, ali je prihvaćena inicijativa Senada Šepića (SDA) kojom se obavezuje Vijeće ministara BiH i druge nadležne institucije da parlamentu dostave informaciju o stanju i pojavama vršnjačkog nasilja.
Data je večeras suglasnot na potpisivanje nekoliko međunarodnih sporazuma, a naredna sjednica Doma trebala bi biti održana 16. velječe.