Zloupotrebe
Prisluškuje li se ured? SIP pokreće istragu zbog curenja informacija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH pokrenut će istragu o curenju informacija iz ove institucije, zbog čega je ozbiljno narušeno povjerenje među njenim članovima, a vrlo vjerojatno bit će zatraženo i od nadležnih službi da utvrde prisluškuje li se eventualno ured u kojem se održavaju sjednice kolegija SIP-a.
Naime, nakon jučer održanog kolegija SIP-a, kojem je pored sedam članova SIP-a nazočio i generalni tajnik, u javnosti su se pojavile informacije o raspravi koja je vođena u vezi s eventualnom kaznom Ujedinjenoj Srpskoj (US) zbog nedavno emitiranog spota, pišu Nezavisne.com
Prema pisanju pojedinih medija, na kolegiju SIP-a razmatrane su tri vrste sankcija US, i to poništenje ovjere tog političkog subjekta i kazna od 10.000 KM, zatim izricanje samo novčane kazne od 10.000 KM te kazna od 10.000 KM i skidanje s liste za odbornika u Skupštini općine Teslić Dušana Markovića koji se pojavljuje u spotu i novčana sankcija od 10.000 KM. Navodno, stručna služba SIP-a predložila je novčanu kaznu od 10.000 KM, međutim tri člana SIP-a bila su za uklanjanje US iz izbornog procesa, dva su bila protiv, a tri se nisu izjasnila, tako da će konačna odluka biti donesena na nekoj od narednih sjednica.
"Očigledno cure informacije. Takvo curenje informacija na prošlim, pretprošlim i izborima prije toga uvijek je bilo usmjereno na to da mi donesemo odluke kakve neko želi. Postoje samo dvije mogućnosti, da je neko od nas osam to dao ili da se ured u kojem držimo kolegije prisluškuje i da to neko zloupotrebljava. Ovo što se sada sprema, može biti samo uvod u neke događaje kada bude trebalo donositi puno teže odluke nego sada, može ovo koštati Središnje izborno povjerenstvo", rekao je Vlado Rogić, član SIP-a, koji je, prema pisanju medija, uz Irenu Hadžiabdić, također člana SIP-a, bio protiv toga da se iz izbornog procesa ukloni Ujedinjena Srpska.
Naglasio je da je spreman i na poligraf te, ako se ovako nastavi, da se boji da ovaj SIP neće uspjeti iznijeti izborni proces jer se "previše toga u posljednjih desetak godina nakupilo".
I Željko Bakalar, predsjednik SIP-a, rekao je da je nedopustivo curenje informacija prije finalnog odlučivanja te da bi definitivno trebalo ispitati takve stvari.
"Nemamo uvijek identična mišljenja o konkretnim stvarima, ali javnost ima priliku da bude obaviještena i o pojedinačnim mišljenjima i o odlukama", rekao je Bakalar.
Ono što je činjenica, a što se moglo zaključiti iz posljednje sjednice SIP-a jeste da je povjerenje među članovima SIP-a ozbiljno narušeno, zbog čega su pojedini članovi, kao što je Vanja Bjelica Prutina, najavili da će ubuduće svoja razmišljanja iznositi na samoj sjednici SIP-a, što će, kako je istaknula, biti zanimljivije i javnosti. "Kada cjelokupna rasprava po jednoj tački o kojoj se razgovaralo na kolegiju bude dostupna medijima, to je problem u smislu ugrožavanja povjerenja. Svi smo smatrali da sjedimo zajedno, da razgovaramo i da smo slobodni da razmijenimo mišljenja, ali sada vidimo da je nešto što je neko istakao završilo u medijima", rekla je Bjelica Prutina.
Kažnjeni zbog objava na Facebooku
SIP na jučer održanoj sjednici uglavnom zbog sponzoriranih objava u medijima na društvenoj mreži Facebook kaznila je nekoliko kandidata, političkih stranaka i koalicija novčanom kaznom od 1.000 do 3.000 KM.
Za razliku od ostalih koji su kažnjeni zbog Facebooka, koalicija DF - Građanski savez i njihova članica Adna Pandžić kažnjeni su jer je Pandžićeva "Paradu ponosa" nazvala "Paradom stida". Koalicija DF - Građanski savez kažnjena je sa 1.500 KM, dok je Pandžićeva kažnjena sa 3.000 KM.
Kaznama od 1.000 KM zbog sponzoriranih objava na Facebooku kažnjeni su SDA, Socijalistička partija, koalicija SDS - PDP te Platforma za progres i koalicija "Četvorka" NIS - NS i SDP te Stranka za bolje Vučkovce.