124 prijave
Pročitajte koga ste sve prijavili za korupciju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH u prošloj godini je primila 124 prijave s indicijama koruptivnog ponašanja koje su proslijeđene nadležnim ustanovama na dalje postupanje, a među prijavljenim institucijama su i policijske i pravosudne institucije na svim razinama vlasti u BiH.
Nadležne institucije Agenciji su dostavile 42 odgovora u vezi s proslijeđenim prijavama s indicijama koruptivnog ponašanja, pri čemu su u 21 slučaju prijave ocijenjene kao neosnovane ili su donesene naredbe o neprovođenju istrage, navodi se u godišnjem izvještaju o radu Agencije za prevenciju i borbu protiv korupcije.
Najviše koruptivna javna poduzeća
U 16 predmeta prijave su bile osnovane, u jednom se vodi sudski postupak, dok su se u četiri predmeta institucije oglasile nenadležnim za dalje postupanje.
Najviše prijava - 46 upućeno je protiv javnih poduzeća, zavoda, fondova, elektroprivrednih poduzeća, službi za zapošljavanje i aerodroma na svim razinama u BiH.
Prigovori se odnose na provođenje postupka i procedure za izbor rukovoditelja, zloupotrebu službenog položaja, primanje dara i drugih oblika koristi, mobing, pritužbe na rad službenika, procedure javnih nabavki te zapošljavanje.
Slijede banke i druga privatna poduzeća protiv kojih je primljeno 15 prijava s indicijama koruptivnog ponašanja, i to za nesavjestan rad službenika, neosnovano bogaćenje, nezakonito posredovanje i zapošljavanje, te neplaćanje poreza i zdravstvenog osiguranja.
Prijave protiv općina
Protiv općina u BiH primljeno je 14 prijava, među kojima i prijave u vezi izgradnje poslovnih prostora, nesavjestan rad službenika, bespravnu dodjelu zemljišta, dodjelu studentskih stipendija, sukob interesa, zloupotrebu službenog položaja, nesavjestan rad u službi i korištenje lažnih uvjerenja.
Prijave primljene protiv obrazovnih ustanova od osnovnih škola do fakulteta, ukupno 11, odnose se na koruptivne radnje rukovoditelja, nezakonito zapošljavanje, pritužbu na rad službenika, sukob interesa, nepravilnosti u provođenju natječaja, kršenje etičkog kodeksa te zloupotrebu službenog položaja.
Među prijavljenim institucijama s indicijama koruptivnog ponašanja našle su se i policijske agencije u BiH, uključujući entitetska i županijska ministarstva unutarnjih poslova.
Prijave se odnose na korupciju, rad rukovoditelja ministarstava, rad policijskih službenika, zloupotrebu službenog položaja, diskriminaciju i mobing, podmićivanje policijskih službenika, odavanje tajnih podataka, nepravilnosti u radu i nepravilnosti u vezi s provođenjem javnog oglasa za zapošljavanje.
Korupcija u pravosuđu, policiji, zdravstvu…
Protiv Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH, te sudova i tužiteljstava u Federaciji BiH i Republici Srpskoj primljeno je devet prijava s indicijama zloupotrebe službenog položaja, pritužbi na rad službenika, provođenje javnog oglasa, nepravilnosti u radu, pritužbe na rad sudaca, te u vezi s donošenjem naredbe o neprovođenju istrage.
Nelegalno izdavanje odobrenja za izgradnju objekata, zloupotrebu službenog ovlaštenja, krivično djelo primanja dara i drugih oblika koristi te diskriminacija razlozi su zbog kojih je podneseno šest prijava a indicijama koruptivnog ponašanja adresiranih na ministarstva na razini BiH i entiteta.
Prijave s indicijama koruptivnog ponašanja pristigle su i na rad poreskih uprava i inspekcijskih organa na svim razinama BiH te protiv zdravstvenih ustanova.
Prijave protiv zdravstvenog sektora odnose na nezakonito zapošljavanje, primanje dara i drugih oblika koristi, prisilno liječenje te krivotvorenje dokumenata.
Zaštita zviždača
Provodeći Zakon o zaštiti osoba koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH, Agencija je u prošloj godini primila ukupno 10 zahtjeva za dodjelu statusa zaštićenog prijavitelja korupcije, pri čemu je u dva predmeta Agencija dodijelila status zaštićenog prijavitelja korupcije.
U jednom slučaju Agencija je donijela instrukciju o otklanjanju štetnih radnji učinjenih prema zaštićenom prijavitelju korupcije zbog prestanka radnog odnosa u Upravi za neizravno oporezivanje, što je Uprava ispoštovala te je zaštićeni prijavitelj korupcije vraćen na posao.
U drugom predmetu ispunjena je preventivna svrha dodijeljenog statusa zaštićenog prijavitelja korupcije, a radi se o Fondu za povratak BiH, ali je provođenjem dodatnih radnji utvrđeno da ne postoje činjenice koje upućuju na nastanak štetnih radnji prema zaštićenom prijavitelju.
Jedan zahtjev za dodjelu statusa zaštićenog prijavitelja korupcije u vrijeme sačinjavanja izvještaja bio je u fazi obrade.