276 otetih djevojaka

Procurila snimka djevojčica koje su prije dvije godine oteli teroristi

Vijesti / Flash | 15. 04. 2016. u 06:40 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Posljednjih dana internetom kruži snimka djevojčica koje su oteli teroristi Boko Harama prije dvije godine. Ova snimka je prvi i jedini dokaz roditeljima da su njihova djeca živa.

Djevojčice su otete prije točno dvije godine, iz svojih kreveta u učeničkom domu. Njih 276 oteli su naoružani napadači zloglasne organizacije Boko Haram. Nekoliko desetaka pak je uspjelo pobjeći, točnije njih 53.

Oteli su ih 14. travnja 2014. u gradu Chibok, na sjeveroistoku Nigerije, u državi Borno. I onda je nastupila tišina. Dvije godine nije bilo ni traga, ni glasa što je s njima i gdje su, jesu li uopće žive. Stotine njihovih roditelja su iz dana u dan, iz noći u noć, tražili informacije. Osnovana je grupa #Vratite naše djevojke. No, njihovi vapaji su ostali bez odgovora.

Roditelji su sada konačno dobili neke informacije. CNN je objavio video nekih od tzv. Chibok djevojaka koje su poslali njihovi otmičari kao dokaz da su djevojke još žive.

Snimke nitko nije bio pokazao njihovim roditeljima, sve do sada.

Suočavanje sa snimkom

Rifkatu Ayuba hvata se za glavu dok gleda svoju kći na snimci, nakon dvije godine. Djevojčici je sada 17 godina. ''Moja Saratu!'' otme joj se krik dok se unosi u ekran laptopa najbliže što može, kao da će se tako približiti svojoj djevojčici.

Saratu Ayuba jedan je od 15 djevojaka koje su na snimci koje su otimači poslali. Ona je prva koja je prikazana svojim roditeljima na vrlo emocionalnom sastanku održanom ovoga tjedna. Odjevena u ljubičastu dugu haljinu, sa smeđom maramom na glavi, Saratu gleda ravno u kameru.

''Htjela sam ju skinuti s tog ekrana'', kroz jecaje priča Rifkatu. 'Da bar to mogu.' Smatra se da je video napravljen u prosincu prošle godine u sklopu pregovora između Vlade i Boko Harama. Na taj način se željelo motivirati vladu da pomogne i uloži dodatne napore u oslobođenje djevojaka, a ujedno i dokaže da su još žive.

Snimka snimljena točno na Božić

Djevojke sa snimke su sve odjevene u duge haljine, na glavi im je marama, a postrojene su pred prljavim žutim zidom. Ipak, po snimci se ne bi reklo da su zlostavljane. Snimka je napravljena tako da se kamera fokusira na svaku od djevojaka, dok ih čovjek koji snima ispituje: ''Kako ti je ime? Je li to bilo ime u školi? Odakle si oteta?''

Jedna po jedna, svaka djevojka mirno stoji i odgovara na pitanja. Tek poneko oklijevanje odaje tračak straha i emocija.

CNN je razgovarao s nekoliko školskih kolega djevojaka koje su na snimci koji su potvrdili da su na snimkama njihovi prijatelji. Jedna od tinejdžerica koja ide u istu srednju školu gdje su prije dvije godine otete djevojke, priča kako je u zadnji čas izbjegla sudbinu otetih djevojaka jer je odlučila da će ipak otići kući iz doma. Kod kuće ju je dočekala odluka o napadu na dom.

Djevojka čiji identitet CNN nije htio otkriti zbog njene sigurnosti prilično je emocionalno reagirala na snimku na kojoj su njene školske kolegice. ''O, moj Bože!'' zaustila je kada je vidjela jednu od svojih bliskih prijateljica, a onda i djevojku koja je bila vođa u razredu. iako se smatra ‘sretnicom’ jer je ipak izbjegla otmicu, kaže kako i sama ima noćne more od cijele situacije. ''Ako čujem nešto o vijesim o njima, imam teške snove i plačem,'' priznala je u razgovoru za CNN.

Dvije godine boli

Tri majke prepune emocija pogledale su svoju djecu na snimci ovoga tjedna, nakon toga su počele plakati i zagrlile jedna drugu.

Rifkatu Ayuba, Yana Galang i Marija Ishaya proputovale su 125 kilometara iz Chiboka do Maidugurija nevoljko, ne znajući što ih čeka, iscrpljene i navikle na beskonačno duge medijske upite. Ovaj put dočekalo ih je nešto drugačije. Ovoga puta u njima se pojavio toliko željeni tračak nade.

CNN ih je obavijestio kako ima važne informacije za podijeliti s njima o njihovim kćerima. Točnije obavijestili su ih kako imaju snimku. Tri majke, odjevene u duge haljine i omotane maramama, sjedile su u dvorištu hotela u Maiduguriju i napeto promatrale snimku na kojima su njihova djeca.

Probuđena nada

U roku od nekoliko sekundi otkad su reporteri CNN-a stisnuli 'play' njihove oči su se stisnule, a lica zgrčila, bol i patnja s kojom žive već dvije godine počela je teći u potocima suza. Nisu mogle govoriti od jecaja, Ayuba i Ishaya prepoznale su svoje kćeri u gomili djevojaka.

Ali Galang nije vidjela svoju Rifqatu među djevojkama. Tražila ju je pogledom, no neuspješno. Njezini jedva čujni, ali srceparajući jecaji, prestali su kada je rekla: ''Vidjeli smo dovoljno. Mi znamo da su cure žive i da su skrivene. Nismo zabrinute. Naše kćeri izgledaju dobro. Čuli smo mnogo priča i prije, ali ovaj video potvrđuje da su žive. Vlada bi trebala pregovarati s Boko Haram.''

A to je utjeha naposljetku, da nakon dvije godine postoji šansa da njihove kćeri budu vraćene svojim obiteljima. ''Nisam vidjela svoju kćer, ali sada postoji još veća nada da je živa,'' ponavlja Galang. ''Na ekranu možeš vidjeti je li tu tvoje dijete, ali ne možeš je dobiti,'' kaže Gallang i zaključuje ''Naša djeca su sve što želimo.''

Kopirati
Drag cursor here to close