Traži se rješenje
Proslijeđen zahtjev za pomoć u gašenju požara na području Mostara
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine je u protekla dva tjedna, na zahtjev Federalne uprave civilne zaštite, uputilo Ministarstvu obrane BiH zahtjeve za angažiranje helikoptera Oružanih snaga Bosne i Hercegovine radi gašenja požara na području Neuma, Širokog Brijega, Tomislavgrada, Stoca i Jablanice, priopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.
Danas je proslijeđen i zahtjev za pomoć u gašenju požara na području Mostara.
Imajući u vidu složenost situacije na požarištima, kao i nemogućnost angažovanja helikoptera Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, Ministarstvo sigurnosti je 14. kolovoza uputilo Vijeću ministara BiH zahtjev za održavanje hitne telefonske sjednice radi razmatranja prijedloga odluke o traženju međunarodne pomoći.
Ministarstvo je na osnovu Sporazuma između BiH i Republike Hrvatske o suradnji u zaštiti od prirodnih katastrofa tražilo pomoć u gašenju požara na otvorenom prostoru u graničnom području (općine Tomislavgrad i Široki Brijeg) radi sprečavanja daljnjeg širenja vatre te su angažovana dva kanadera na lokalitetima Budim i Rujan.
Primjena navedenih sporazuma je ograničena jer letjelice zemalja potpisnica mogu gasiti vatru na otvorenom prostoru u graničnom području do deset kilometara.
Ministarstvo sigurnosti primilo je zahtjev da helikopter iz Crne Gore pređe granicu Bosne i Hercegovine i uzima vodu s Bilećkog jezera te se nakon toga vraća u Crnu Goru da gasi požar u mjestu Banjani kod Nikšića. Ova aktivnost je realizovana na osnovu Sporazuma između BiH i Crne Gore o suradnji u zaštiti od prirodnih i civilizacijskih katastrofa.
Istovremeno, Ministarstvo sigurnosti BiH je uputilo zahtjev za pomoć EUFOR-a radi izviđanja terena zahvaćenog požarima iz zraka i eventualne medicinske evakuacije u slučaju povrede vatrogasaca na požarištima. EUFOR je nakon izviđanja dostavio fotografije i infomacije o veličini požarišta.
Ministarstvo sigurnosti BiH će u skladu s nadležnostima nastaviti koordiniranje svih potrebnih aktivnosti koje se odnose na gašenje i sprečavanje daljnjeg širenja požara, navedeno je također u priopćenju.
Usljed toplinskog vala koji je zahvatio teritoriju Bosne i Hercegovine, došlo je do aktiviranja velikog broja šumskih požara, s tendencijom njihovog ubrzanog širenja i ugrožavanja stanovništva, objekata i endemske vrste šuma.