Položaj Hrvata
Puljić: Nećemo ništa promijeniti ako konstatiramo da Hrvati nisu ravnopravni
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Time što konstatiramo da nemamo jednaka prava u BiH, do čega je na neki način doveo Dayton i posljedice rata, zapravo nećemo ništa promijeniti. Moramo učiniti da svi oni koji čine strukturu u domaćoj vlasti i međunarodna zajednica istinski to shvate te pokušaju mijenjati stvari - kazao je danas nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, komentirajući položaj Hrvata u BiH.
Ocijenio je to na novinarsko pitanje, nakon tradicionalnog čitanja božićne poruke, naglašavajući da želi više staviti naglasak na to što učiniti da oni koji žive ovdje tu i ostanu, kao i da oni koji se žele vratiti svojim domovima tamo i vrate.
''Jer, vidimo da sredstva koja su odobrena za povratak onima koji se žele vratiti leže u bankama. Ljudi tek u samu zimu dobiju materijal za kuće kada ne mogu graditi. Onda ostane opasnost da im to pokradu. Zato moramo imati učinkovitije aktivnosti potpore ljudima i za opstanak i za povratak'', istaknuo je nadbiskup vrhbosanski.
Puljić je također dao komentar i na poplave koje su početkom godine pogodile BiH, naglašavajući da je prvenstveno žalostan što država nije vodila brigu o regulaciji voda i nasipa, ocjenjujući da su sredstva određena za te namjene usmjerena "na drugu stranu", te da je to odgovornost lokalnih vlasti.
''Nažalost, nije lako obnoviti kuće jer vlaga se uvukla u zidove, teško ih je isušiti. Bojim se da obeshrabruje samo vikati, moramo potaknuti da se istinski učini više. Pitam se gdje su sredstva koja su za tu namjenu odobrena na donatorskoj konferenciji - jesu li realizirana i ima li efekta od tih sredstava na terenu'', istaknuo je.
Kardinal Puljić podsjeća da je Karitas Biskupske konferencije BiH u tom kontekstu učinio mnogo da ljudima ublaži muke. Zahvalio je svim donatorima koji su bili solidarni u prvim naletima poplava te imali srca da pomognu ugroženima.
''Samo, struktura Karitasa nema toliki mehanizam da može sve potrebe pokriti. Prvo smo dali pomoć za preživljavanje, a potom za obnavljanje kuća, namještaja i stočnog fonda'', zaključio je on.