Okrugli stol
Raste broj napada na novinare u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zabrinjavajuće je to što se u Bosni i Hercegovini napadi na novinare iz godine u godinu povećavaju te što postoji sve veći trend napada na novinarke, rekla je glasnogovornica Misije OESS-a u BiH Željka Šulc uoči okruglog stola pod nazivom "Informacijsko društvo i mediji", koji se održava u srijedu u Neumu u organizaciji Zajedničkog povjerenstva za europske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH), uz potporu Misije OESS u BiH.
U radu okruglog stola sudjeluju predstavnici svih razina zakonodavne i izvršne vlasti u BiH, Direkcije za europske integracije BiH, Institucije ombudsmena BiH, Regulatorne agencije za komunikacije, Vijeća za tisak, predstavnici udruženja novinara, kao i dužnosnici Misije OESS-a u BiH i Delegacije Europske unije (EU) u BiH.
Šulc je napomenula kako se OESS snažno zalaže za veći angažman svih institucija u svrhu smanjivanja ovog trenda kao i za javno osuđivanje napada na novinare od strane svih u svakoj mogućoj prilici, dodavši kako je i današnji okrugli stol organiziran upravu u tu svrhu.
U ime Zajedničkog povjerenstva za europske integracije PSBiH obratio se Nikola Lovrinović koji je pojasnio kako je ovaj okrugli stol jedan u nizu koje ovo povjerenstvo organizira na teme koje tretira Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.
''Namjera je ovih stolova okupiti ljude iz sustava vlasti koji su zaduženi za provedbu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, i oni su dužni pomoći u pripremi zemlje za ono što nas čeka, a to je predkandidacijski status, pa nakon toga i članstvo u EU. Na ovim okruglim stolovima želimo vidjeti što se to od nas očekuje na putu pridruživanja, odnosno kakve nam promjene i obveze predstoje'', kazao je Lovrinović.
Pomoćnica direktora Direkcije za europske integracije BiH Darija Ramljak, podsjetila je na prošlogodišnje Izvješće Europske komisije o informacijskom društvu i medijima generalno, a pogotovo slobodi izražavanja, od kojega je BiH doživjela jednu negativnu ocjenu, čak što više jedno uzastopno nazadovanje.
''Nismo dobro ocijenjeni i stoga je važno da ovaj okrugli stol osvijesti tu temu, da se ona s različitih aspekata prodiskutira kako bi se određeni problemi prevazišli. Ovo je veoma važna tema na kojoj je potrebno mnogo raditi kako bi se dostigli standardi Europske unije'', kazala je Ramljak.
Ombudsmen za ljudska prava BiH Ljubinko Mitrović tijekom okruglog stola predstavio je "Specijalno izvješće o položaju i slučajevima prijetnji novinarima u BiH", kojeg je ove godine izradila Institucija ombudsmena BiH, i koja je dala određene preporuke nadležnim organima.
''Što se tiče žalbi novinara njihov krug je širok, a najčešće se odnose na radno-pravni status, posebice u pojedinim privatnim medijima, ali tu je i problem financiranja kako privatnih tako i javnih medija'', kazao je Mitrović koji je naglasio kako su prijetnje novinarima nažalost "postale udomaćene na našim prostorima".
Napomenuo je kako je zakonodavni okvir jako dobro postavljen, međutim problem je "uvijek onaj raskorak između normativnog i stvarnog".