Dodik

Referendum nije avantura

Vijesti / Flash | 02. 10. 2015. u 12:14 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Referendum nije avantura, ni podrška politici, već pravu'' , rekao je danas predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na savjetovanju "Oktobarski pravnički dani" u Banjoj Luci.

''Imamo mogućnost prihvatiti ono što je nametnuto ili se izboriti za pravo i pravdu'', naveo je Dodik dodajući da su visoki predstavnici godinama nametali zakone, kršili Daytonski sporazum, a da je to pripisano RS-u.

Pozvao je sve pravnike u RS-u da budu, kako je naveo, jedinstveni, jer se samo tako može obraniti od onoga što se nameće. Dodik je djelovanje aktualnog visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka ocijenio kroz kontinuitet "neistina koje iznosi".

''Inzko nema pravo tumačiti Ustav BiH, a da ga je htio pročitati vidio bi da prioritet u Ustavu imaju konvencije o ljudskim pravima i slobodama'', naveo je ističući da je jedno od tih prava i referendum.

Ta konvencija, smatra, "ima prioritet po Ustavu BiH nad onim što se zovu zakoni“. Drugo pitanje je, kaže, da su zakoni nametani. Za Inzka je rekao da brani djelovanje svojih prethodnika "da bi putem nasilja očuvao njihovo bespravno djelovanje“.

Ponovio je neslaganje s izvještajem visokog predstavnika UN-u, optuživši ga da ne poštuje ni rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a, niti dostavlja izvještaj RS-a, zbog čega će tražiti da se to uradi i o tom izvještaju raspravlja u Narodnoj skupštini RS-a. Savjetovanje "Oktobarski pravnički dani“ održavaju se od 2004. godine, u prvom tjednu listopada, a ove godine prisustvuje im više od 800 sudionika pravne struke iz Republike Srpske, Federacije BiH, Brčko Distrikta BiH, Srbije i drugih zemalja.

Tijekom savjetovanja prosječno se izloži više od 100 znanstvenih i stručnih referata od istaknutih autora iz raznih oblasti teorije prava i pravne prakse.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović tvrdi da je pravo na održavanje referenduma legitimno pravo tog bh. entiteta i istaknuo da se time ni u kom slučaju ne krši Daytonski mirovni sporazum.

''Održavanje referenduma je civilizacijska tekovina, legalno i legitimno demokratsko pravo RS-a i njezinih građana da neposredno izraze stav i mišljenje o svakom pitanju koje je od njihovog interesa. Pravo na održavanje referenduma ni u kom slučaju ne krši međunarodne ugovore, kakav je i Daytonski sporazum, već predstavlja jedan od najznačajnijih oblika demokratskog izjašnjavanja građana, u skladu s međunarodnim pravom. Slobodna i demokratski iskazana politička volja građana mora se poštovati'', naveo je Čubrilović u obraćanju na "Oktobarskim pravničkim danima" na banjalučkom Pravnom fakultetu.

Smatra da je od posebne važnosti provođenje reformi u RS-u, a posebno u sustavima koji pružaju usluge građanima, počevši od reforme izvršne vlasti, organa javne uprave, lokalne samouprave, javnih poduzeća i u svim drugim djelatnostima.

Kopirati
Drag cursor here to close