Serwer za Bljesak
Referendumi će izazvati snažnu reakciju međunarodne zajednice
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Najavljivani referendumi u Republici Srpskoj predstavljaju politički izazov za suverenitet i teritorijalni integritet države Bosne i Hercegovine, te stoga oni predstavljaju jasno kršenje Daytonskog sporazuma i iziskivat će snažnu reakciju međunarodne zajednice, rekao je, između ostalog, u intervjuu za Federalnu novinsku agenciju Fena i portal Bljesak.info ugledni američki analitičar i profesor na sveučilištu "John Hopkins" u Washingtonu Daniel Serwer.
U sklopu obilježavanja 20. godina Daytona više puta je naglašeno da se BiH ponovo nalazi na raskrsnici. Govoreći o tome što BiH prije svega treba uraditi da konačno ubrza svoj put k euroatlantskim integracijama, Serwer naglašava da je Bosni i Hercegovini potrebna funkcionalnija i efikasnija vlada, posebno na državnoj razini.
''Država je odgovorna za pregovaranje i implementaciju pravne stečevine. Vlast to treba uraditi. Mnogo drugih stvari se može riješiti na entitetskoj, županijskoj i općinskoj razini'', kazao je Serwer, koji je ovog tjedna bio među sudionicima konferencije na Jahorini "Fokus na reforme: 2020 vizija za BiH", koju su organizirali Centar za transatlantske odnose SAIS pri Johns Hopkins sveučilištu i Američko-bosanska fondacija u suradnji s Veleposlanstvom SAD-a u BiH.
Upitan treba li se na tom putu BiH fokusirati na socio-ekonomska pitanja, kako je predviđeno Reformskom agendom, a da se bar za neko vrijeme pitanja ustavne reforme stave u drugi plan, ili proces reforme ustava u jednom trenutku ponovo treba doći na dnevni red, Serwer kaže kako je mišljenja da "nema puno izbora".
''Pokušali smo tri puta s Ustavom (travanjski paket, Butmir, Sejdić/Finci). Koja od većih međunarodnih institucija bi to ponovo željela probati? Reformska agenda ima snažnu podršku EU/MMF/Svjetske banke uz podršku SAD. Vidjet ćemo hoće li to imati bolji uspjeh. U međuvremenu, političari mogu raditi na ustavnim reformama, što je također potrebno za članstvo u EU. Ne nedostaju stvari koje se trebaju popraviti'', rekao je.
Serwer je govorio i o tome kakve reakcije možemo očekivati od Sjedinjenih Država, ali i međunarodne zajednice u cjelini, ako trenutna politička kriza u BiH eskalira na način da se organiziraju referendumi o pravosuđu, odlukama Ustavnog suda BiH.
''Prva stvar koja se mora reći da ovi referendumi u jednom entitetu koji se tiču zemlje u cjelini neće imati zakonsku snagu. Ali, oni predstavljaju politički izazov za suverenitet i teritorijalni integritet države Bosne i Hercegovine. Stoga, oni predstavljaju jasno kršenje Daytonskog sporazuma i iziskivat će snažnu reakciju međunarodne zajednice. Bila bi ozbiljna greška ukoliko se ne odgovori na političke lidere koji vodi Bosnu putem potencijalne destabilizacije'', naveo je.
Odgovarajući na pitanje kakva je, po njemu, uloga Rusije na Balkanu, posebno u BiH, odnosno postaje li Rusija faktor nestabilnosti u regiji, te dolazi li na Balkanu, pa i u BiH do skubljavanja interesa Rusije sa Zapadom, Serwer je ocijenio da Rusija teži da se odvoji od međunarodnog konsenzusa na Balkanu i nastoji podržati dijelove suverenih zemalja, na način kako je uradila u Moldaviji, Ukrajini i Gruziji.
''To je destabilizirajuće isto kao i referndumi. Ali, Crna Gora ide u pravom smijeru: Prkosi ediktima Moskve protiv članstva u NATO-u i započinje, po mom mišljenju, povorku preostalih zemalja Balkana u Alijansu, uključujući ne samo Makedoniju i Kosovo, već i Srbiju i Bosnu i Hercegovinu'', zaključio je Serwer u intervjuu za agenciju Fena i portal Bljesak.info.