UN-ova Rezolucija

Regionalni intelektualci pozivaju na usvajanje Rezolucije o Srebrenici

"Nije prihvatljivo - sa civilizacijske točke gledišta odbaciti Rezoluciju o genocidu u Srebrenici 1995. godine", kazala je Kandić.
Vijesti / Flash | 10. 04. 2024. u 19:08 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Raste broj reakcija u regiji na obavljeni sadržaj nacrta Rezolucije Ujedinjenih naroda o Srebrenici, priopćili su iz Memorijalnog centra Srebrenica.

Nataša Kandić, osnivačica Fonda za humanitarno pravo iz Beograda, jedne od najvažnijih organizacija za prikupljanje činjenica o ratnim zločinima u regiji, u srijedu je upozorila na važnost usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici pred Generalnom skupštinom UN-a.

Neprihvatljivo odbacivanje Rezolucije

"Nije prihvatljivo - sa civilizacijske točke gledišta odbaciti Rezoluciju o genocidu u Srebrenici 1995. godine - baš zbog toga što neke nove generacije neće oprostiti današnjoj Srbiji koja nema snage da se distancira od prošlosti u kojoj nema vlastitih dobrih djela", poručila je Kandić.

Veton Surroi, novinar i pisac, jedan od pregovarača za mir i nezavisnost Kosova, te osnivač čuvene medijske grupacije KOHA, upozorava da je donošenje Rezolucije ključni test za Srbiju.

"Članstvo Kosova u Vijeću Europe i UN-ova rezolucija o Srebrenici su proljetni testovi za stabilnost euroatlantske zajednice Srbije. Izazivanje ovih pitanja dodatno udaljava Srbiju od normalizacije", upozorava Surroi.

Bezrezervno osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici

Memorijalni centar Srebrenica je u srijedu zatražio od preko 200 intelektualaca i dužnosnika u zemlji, regiji i svijetu da se očituju i ohrabre usvajanje Rezolucije. S tim u vezi, institucija je na Twitteru (X) podijelila prijevod teksta Rezolucije na bosanskom jeziku.

"Rezolucija će osigurati da se 11. srpanj odredi kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. koji će se obilježavati svake godine. Bezrezervno osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici i podstiče države članice da zaštite utvrđene činjenice, uključujući kroz svoje obrazovne sisteme razvijanjem odgovarajućih programa, također u znak sjećanja, u cilju sprječavanja revizionizma i ponavljanja genocida u budućnosti. Također, bez rezerve osuđuje radnje koje veličaju one koji su osuđeni za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid, uključujući one koji su odgovorni za genocid u Srebrenici", stoji u nacrtu Rezolucije.

Memorijalni centar je u utorak pozdravio i zahvalio se predsjedniku Ruande Paulu Kagame i predsjedniku Njemačke Franku-Walteru Steinmeieru.

"Pored Ruande i Njemačke kao predlagača, za sada su dužnosnici ko-predlagači Rezolucije i Čile, Novi Zeland, Malezija, Jordan, Turska, Slovenija, Albanija, Francuska, Bosna i Hercegovina, Italija, Irska, Lihtenštajn, Nizozemska i Finska", napominju iz Memorijalnog centra Srebrenica.

Kopirati
Drag cursor here to close