Stanković za Bljesak
Rusija muti vodu, a opstanak BiH je jednadžba čije rešenje nije sretan kraj
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Napad na srbijanskog premijera Aleksandra Vučića je prvorazredni skandal i loša poruka. To je dokaz da loši odnosi nisu popravljeni usprkos mnogim najavama, optimističkim konferencijama za novinare i umjetnim osmjesima predstavnika političkih elita sa svih strana'', rekao je za Bljesak.info Dejan Vuk Stanković, politički analitičar iz Beograda.
''Radi li se radi o insceniranom napadu pokazat će istraga, koja će, nadam se, biti nepristrana i s konkretnim epilogom u pogledu političke i profesionalne odgovornosti onih koji nisu spriječili ili, još gore, omogućili skandalozni napad za život i ličnost premijera Srbije, koji je bio u misiji dobre volje, spreman da pokaže poštovanje prema žrtvama srebreničkog masakra'', kaže Stanković, jedan od najcitiranijih analitičara iz Srbije.
Srpsko pitanje i Rusija
Na pitanje o tom je li moguće da se sve dogodilo kako bi se regija ponovno uzdrmala u svjetlu novih zahlađenja odnosa između Zapada i Rusije, Stankovi kaže kako je Balkan oduvijek bio mjesto previranja Zapada i Rusije, pa je tako i sad.
''Iako je zbog trijumfa Zapada u Hladnom ratu, kao i nedostatka razvijene ruske politike za izvansovjetski prostor, realno gledano Zapad u značajnoj geopolitičkoj prednosti nad istočnim blokom, s obzirom na članstvo mnogih balkanskih država u EU i NATO, te aspiracije onih koje tamo nisu. Rusija preko "srpskog pitanja" može povremeno sprečavati integraciju cjelokupne regije u zapadni svijet, ali trajno oba ne može, a dijelom i nema volju da ponudi neko bliže povezivanje bilo Srbije, bilo Republike Srpske'', navodi Stanković.
Kaže kako Rusima ide u prilog kriza EU, ali da ta kriza sama po sebi ne znači njihovu dominaciju niti čak dugotrajni djelotvorno relevantni utjecaj.
Rusija može zamutiti vodu
''Regija Zapadnog Balkana, usprkos svemu, računajući i grčku krizu, sfera je utjecaja Zapada, posebno što Rusija nije u mogućnosti realizirati Južni tok, a nema ni jasnog nagovještaja da će realizirati Turski tok. Da ne govorim da nema, u ruskoj realpolitici nečeg nalik Marshalovom planu zamišljenog za ovaj prostor. S druge strane,treba biti realan i reći da ni EU nema mogućnost za razvojne projekte kao što je to bio slučaj devedesete i početkom dvehiljaditih, ali još uvijek ima dominantni položaj'', kaže Stanković za Bljesak.
Istaknuo je kako smatra da je ova regija zona utjecaja Zapada, te da ''Rusija može sporadično zamutiti vodu, čisto da pokaže kako nije bez utjecaja''.
Kada je u pitanju BiH, Stanković kaže kako je ona sama po sebi kočnica regiji.
Nefunkcionalna država
''BiH je nefunkcionalna država koja je u stalnom međunacionalnom previranju,dosta često sklona bavljenju temama koje lako dijele nacionalne zajednice i idu k sukobu. Trenutni sukob je sukob između Dodikove težnje za secesijom i bošnjačke želje za centralizaciji vlasti koja bi otvorila vrata nacionalnoj majorizaciji od strane najbrojnije nacije'', rekao je ovaj beogradski doktor filozofskih znanosti.
Ističe kako je rijeeč je o fundamentalnom političkom sukobu koji će se morati postupno prevladati ili će država nastaviti trajati u "stanju raspada".
''Namjerno ovo kažem jer postoji opasnost da se država samouruši u ovom sporu. Ako tome dodate, i evidentno prisutne hrvatske zahtjeve za zaštitom političkog subjektiviteta, onda opstanak BiH jednadžba s previše nepoznatih čije rešenje nije sretan kraj po tu složenu političku zajednicu. Za opstanak BiH, potrebna je nadogradnje Daytonske BiH, stvaranje drugačije političke elite, koja je prvenstveno odgovornija i efikasnija u rješavanju konkretnih problema građana'', zaključio je u razgovoru za Bljesak.info Stanković.