Daniel Serwer
Rusija pozdravlja nerede u Crnoj Gori i referendum u Srpskoj
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ugledni američki analitičar i profesor na Sveulilištu John Hopkins u Washingtonu Daniel Serwer ocijenio je u izjavi za Fenu kako vjeruje da je Rusija pozdravila i promovirala nedavne nerede u Crnoj Gori protiv priključenja ove zemlje NATO-u, a siguran je i da je pozdravila najavu referenduma u Republici Srpskoj.
Kaže kako ne zna ništa o eventualnoj umiješanosti Rusije u najavljeni referendum u Republici Srpskoj o radu Suda i Tužiteljstvu BiH, ali je siguran da su ga pozdravili.
''Referendum riskira destabilizaciju situacije u BiH, a oni su uvijek bili za sprečavanje napretka, posebno svakog napretka balkanskih zemalja prema Europskoj uniji i NATO-u'', kaže Serwer, koji je svojevremeno bio američki posrednik za vrijeme rata u BiH, te sudionik daytonskih pregovora.
Kada je u pitanju obnova nekog hladnoratovskog sukobljavanja Zapada i Rusije, Serwer kaže da takvi sukobi već postoje u medijskom prostoru.
Naprimjer, Russia Today se može gledati u cijeloj Americi, a s druge strane zapadni mediji nemaju takav pristup u Rusiji.
''Na kraju, nemam nikakvih sumnji da će naš sustav pobijediti, ali to može trajati desetljećima'', rekao je i dodao kako smatra da je Rusija blizu granica svojih kapaciteta da "stvara probleme".
Rusiji treba cijena više od sto dolara za barel nafte da bi njezin proračun funkcionirao, a "to se više nikad neće dogoditi". U tom kontekstu Serwer navodi i proizvodnju nafte iz nekonvencionalnih izvora uz pomoć američke tehnologije, ne samo u Sjedinjenim Državama nego širom svijeta.
''Mislim da je Rusija blizu granica svojih kapaciteta, a jedino zbog čega se osjeća snažno je da predsjednik Vladimir Putin ima vrlo jaku domaću podršku za ono što radi. Ali i tome dani mogu biti odbrojani ovisno o onome što će se dogoditi u Siriji'', zaključio je Serwer.