Zveckanje oružjem
Rusija vidi prijetnju sigurnosti ako SAD pošalje oružje Ukrajini
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Bilo kakvu odluku Sjedinjenih Država o slanju oružja Ukrajini Moskva će smatrati prijetnjom ruskoj sigurnosti", izjavio je u četvrtak glasnogovornik ruskoga ministarstva vanjskih poslova Aleksander Lukašević.
On je reagirao na pozive upućene američkoj vladi da se naoružaju ukrajinske vojne snage koje se u istočnoj Ukrajini bore sa separatistima što ih podupire Rusija. Washington je ranije objavio da preferira diplomatsko rješenje problema.
Lukašević je također kazao kako Rusiju brine mogućnost da Sjedinjene Države pošalju Kijevu oružje. "Ako uzmemo u obzir osvetničke planove 'stranke rata' u Kijevu, ovdje ne prijeti samo eskalacija situacije na jugoistoku Ukrajine već se dovodi u pitanje i sigurnost Ruske Federacije", rekao je novinarima.
Lukašević je optužio Kijev da u istočnoj Ukrajini koristi oružje koje ima učinak sličan oružju za masovno uništenje. Izrazio je zabrinutost i zbog osnivanja zajedničkih litavsko-poljsko-ukrajinskih vojnih snaga koje će sudjelovati u mirovnim operacijama.
Nekoliko europskih ministara obrane u četvrtak se izjasnilo protiv slanja oružja ukrajinskoj vojsci, ukazujući na potencijalan prekoatlantski razdor ukoliko Washington odluči poslati oružje.
Sjedinjene Države razmatraju hoće li Ukrajini poslati oružje da bi joj se pomoglo u borbi protiv separatista koje podupire Rusija, a odluka o tomu još nije donesena, rekli su u ponedjeljak visoki dužnosnici američke administracije.
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko pozvao je i države članice NATO-a da pošalju oružje njegovoj zemlji.
Nekoliko ministara obrane prisutnih na NATO-ovu sastanku u Bruxellesu usprotivilo se slanju oružja Ukrajini, strahujući da bi takav potez mogao samo raspiriti sukob.
"Više oružja u regiji neće nas dovesti bliže rješenju i neće okončati patnju naroda", smatra njemačka ministrica obrane Ursula von de Leyen.
"Moramo izvršiti snažan pritisak na separatiste i na Rusiju u sklopu ekonomskog i političkog načina kako bi se rješenje pronašlo za pregovaračkim stolom, a ne na bojnom polju, jer poticanje potencijalne eskalacije nije dobro. U ovoj regiji nam je potrebno trajno političko rješenje", kazala je ministrica.
Nizozemska ministrica obrane Jeanine Hennis-Plasschaert rekla je da vjeruje da će većina saveznika, "osobito Nizozemci, inzistirati na tomu da se oružje Ukrajini ne šalje. Politički dijalog jedini je izlaz iz krize".
Danski ministar obrane Nicolai Wammen kaže kako njegova zemlja ne planira slati oružje Ukrajincima, a britanski ministar obrane Michael Fallon rekao je da će Britanci "vidjeti što se još može učiniti kada je posrijedi uvježbavanje i slanje opreme, a nije riječ o oružju i moglo bi pomoći Ukrajincima da se bolje zaštite od žestokih napada kojima su izloženi".
Zapovjednik NATO-ovih snaga za Europu, američki general Philip Breedlove rekao je da je rusko slanje teškog naoružanja i pomoći pobunjenicima u istočnoj Ukrajini već prouzročilo dosta zabrinutosti te da ukrajinski narod ima pravo braniti se. Istodobno je upozorio da za stanje u Ukrajini nema vojnog rješenja te da krajnji cilj akcija koje namjerava poduzeti Zapad mora biti stvaranje uvjeta koji će omogućiti da se sve strane dovedu za pregovarački stol kako bi se problem riješio.
"Oružje to neće izmijeniti", rekao je Breedlove novinarima, izbjegavši izravan odgovor o tomu podupire li slanje oružja Ukrajini, kako su prenijeli neki mediji.
"Uputio sam vlastito mišljenje i savjet na obje adrese - američkom zapovjednom lancu i NATO-ovu zapovjednom lancu. Moj se savjet razmatra", kazao je.