Joe Biden

SAD i Turska spremne na vojno rješenje protiv Islamske države

Vijesti / Flash | 24. 01. 2016. u 07:16 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Američki potpredsjednik Joe Biden rekao je da su Sjedinjene Države i Turska spremne na vojno rješenje protiv Islamske države u Siriji ako sirijska vlada i pobunjenici ne postignu politički dogovor.

Posljednji krug sirijskih mirovnih pregovora trebao bi početi u ponedjeljak u Ženevi, ali bi mogao biti odgođen dijelom zbog spora oko toga tko bi trebao činiti oporbeno izaslanstvo.

Sirijske oružane skupine kazale su u subotu da smatraju sirijsku vladu i Rusiju odgovornima za neuspjeh mirovnih pregovora i prije nego su oni počeli.

"Znamo da bi bilo bolje kada bismo mogli postići političko rješenje, ali mi smo spremni... ako to ne bude moguće, na vojno rješenje ove operacije protiv Daesha" (arapski akronim za IS), rekao je Biden na novinskoj konferenciji nakon sastanka s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom,

Američki dužnosnik poslije je pojasnio da je Biden govorio o vojnom rješenju za Islamsku državu a ne cijelu Siriju, piše Hina.

Sirijska oporba koju podržava Saudijska Arabija ne želi pristati čak ni na neizravne pregovore ako Damask ne poduzme korake prema smirivanju sukoba, uključujući prekid ruskih zračnih napada.

Biden je rekao da je s Davutogluom također razgovarao o tome kako bi saveznici NATO-a mogli još pomoći sunitskim pobunjeničkim snagama koje se bore za rušenje sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.

Američki državni tajnik John Kerry izrazio je u subotu uvjerenost da će se sirijski mirovni pregovori nastaviti, nakon sastanka s državama Vijeća za suradnju u Zaljevu u Saudijskoj Arabiji.

Saleh Muslim, supredsjedatelj kurdske stranke PYD, glavne kurdske političke organizacije u Siriji, rekao je u petak da sirijski mirovni pregovori neće uspjeti ako sirijski Kurdi ne budu zastupljeni.

SAD pravi razliku između PYD-a, koji podržava, i zabranjenog PKK-a u Turskoj. Davutoglu smatra vojno krilo PYD-a, Postrojbe narodne zaštite (YPG), dijelom PKK-a. YPG je okupirao dijelove Sirije i proglasio autonomiju, što Turska smatra velikom prijetnjom.

"Islamska država nije jedina prijetnja za turski narod. PKK je također prijetnja i mi to znamo", rekao je Biden.

Mislimo da velika većina Kurda želi živjeti u miru i jasno je da PKK nije pokazao želju da to omogući, rekao je Biden i poručio "Oni su teroristička skupina i ono što rade skandalozno je."

Davutoglu je u govoru nakon sastanka također ponovio da Turska poštuje teritorijalnu cjelovitost Iraka, gdje je rasporedila snage unatoč protivljenju Bagdada.

Biden se potom sastao s turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom, ali nakon sastanka nije objavljena zajednička izjava.

Izvori bliski turskom predsjedniku kazali su poslije da je Erdogan ponovno istaknuo da su turske snage u Bašiki raspoređene samo radi obuke lokalnih snaga.

Zauzeo se da se poduzmu ozbiljni napori kako bi se Irak oslobodilo terora.

Prvog dana posjeta, Biden se sastao s predstavnicima vladajuće stranke AKP, sekularističke oporbe CHP i prokurdske stranke HDP s kojima je razgovarao o situaciji na kurdskom jugoistoku zemlje.

Kritizirao je tursku državu zbog zastrašivanja medija, gušenja slobode interneta i optuživanja sveučilišnih profesora za izdaju.

Davutoglu je u subotu kazao novinarima da Biden nije razgovarao s pravim ljudima da bi imao pravu sliku o onome što se događa.

Erdogan je u subotu rekao Bidenu da očekuje razumijevanje od turskih saveznika i da bi trebali izbjegavati izjave koje bi mogle odgovarati potpori onima koji nastoje otežati turske napore u borbi protiv terora, kazali su izvori iz njegova ureda.

Kopirati
Drag cursor here to close