strategija sigurnosti
SAD prvi put prijetnja za sigurnost Rusije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Po novoj procjeni ruskoga predsjednika Vladimira Putina, Sjedinjene Američke Države prvi put predstavljaju jednu od prijetnja ruskoj nacionalnoj sigurnosti, što pokazuje u kolikoj su se mjeri odnosi između Rusije i Zapada u posljednjih nekoliko godina pogoršali.
''Jačanje utjecaja Rusije se odvija na bazi novih prijetnji za nacionalnu sigurnost, koje su kompletne i međusobno povezane prirode'', navodi se u dokumentu kojeg je Vladimir Putin 31. prosinca potpisao i u koje su Sjedinjene Američke Države okvalificirane kao prijetnja za sigurnost Rusije.
Taj dokument o 'strategiji nacionalne sigurnosti Ruske Federacije' zamjenjuje verziju usvojenu 2009. godine, kada je Dmitrij Medvedev, današnji premijer, bio predsjednik. Ni NATO ni Sjedinjene Američke Države nisu tamo bile spomenute. U posljednjoj verziji, ruski predsjednik je rekao da "Rusija igra sve važniju ulogu na međunarodnoj sceni što je", prema njemu, "izazvalo reakciju zapadnih sila".
Uspostavljanje neovisne politike,'na domaćem i međunarodnom planu', izazvalo je 'reakciju od SAD-a i njegovih saveznika, koji nastoje da sačuvaju svoju dominantnu ulogu u svjetskim poslovima', dodali su, spominjući rizik od 'političkih, ekonomskih, vojnih i tehnoloških pritisaka'.
Ukrajinski sukob je doveo do napetosti na relaciji istok-zapad bez presedana nakon Hladnog rata.
Pripajanje Krima u ožujku 2014. godine i podrška Moskve separatistima na istoku Ukrajine natjerala je Sjedinjene Američke Države i Europsku uniju da nametnu sankcije Rusiji, koja je odgovorila ograničavanjem europskog uvoza.
Prema dokumentu o nacionalnoj sigurnosti, Washington i Bruxelles su podržali 'neustavan državni udar u Ukrajini'.