Rasna diskriminacija
SAD se vratio u 60-te: Prosvjednici i dalje na ulicama američkih gradova
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na ulicama velikih američkih gradova i dalje se okupljaju prosvjednici nezadovoljni odlukom porote u New Yorku da oslobodi odgovornosti bijelog policajca koji je usmrtio nenaoružanog crnca Erica Garnera.
Mediji neumorno ponavljaju video snimku koja pokazuje skupinu policajaca koja okružuje Garnera, baca ga na pod, a jedan od njih mu rukom obuhvaća vrat. Garner ponavlja: ne mogu disati, no policajci se ne obaziru.
Protesters stage die-in as they flood Manhattan's iconic Apple Store http://t.co/gUk8bHsyYQ #EricGarner pic.twitter.com/BuPSOYR2ib
— Mashable (@mashable) December 6, 2014
Policajac Daniel Pantoleo mogao bi disciplinski odgovarati zbog zahvata koji je ugušio žrtvu i koji njujorška policija, makar u interenim dokumentima, više ne dopušta.
Prosvjednici su u petak navečer, treću noć za redom marširali ulicama New Yorka, Chicaga, Bostona, Washingtona i Miamia optužujući policiju za brutalnost i rasnu profilaciju u cijeloj državi.
U New Yorku im je policija tolerirala zaustavljanje prometa, fingiranje smrti na mnogim punktovima na Manhattanu. U Chicagu je uhićeno desetak osoba koje su ometale promet središtem grada, javlja HRT.
U prosvjedima uglavnom sudjeluju mladi različitih etničkih skupina, a ozračje podsjeća na 60-e i borbu protiv rasne diskriminacije Afroamerikanaca.
Prosvjednici nepokolebljivo tvrde da je rasizam strukturni problem u lokalnoj policiji diljem zemlje. Statistika pokazuje da se crnce pretresa, optužuje i osuđuje nesrazmjerno često u odnosu na bijelce, a policajci vrlo rijetko odgovaraju za svoje nasilne postupke, piše Hina.
Hillary Clinton, vjerojatna kandidatkinja Demokratske stranke na predsjedničkim izborima 2016. u četvrtak je pozvala na reformu kaznenog sustava i policijskih metoda djelovanja, izražavajući žaljenje zbog toga što "crnci imaju veće izglede da ih policija pretrese i privede te da budu optuženi i osuđeni na duže kazne" od bijelaca.