zašto?

SAD troši trilijun dolara za program koji ne žele koristiti

Vijesti / Flash | 30. 11. 2015. u 15:50 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Borbeni avion je nedavno ispustio nenaoružanu nuklearnu gravitacijsku bombu na Nevada Test Site, koja nosi naziv B61-12, koja je najnovije oružje vojske SAD-a.

Ta bomba će koštati blizu jednog trilijuna dolara, a ovaj najnoviji program ima za cilj smanjiti broj nuklearnih bombi u svijetu, odnosno - konkretno govoreći: Vojska SAD-a se nada da bombu nikada neće upotrijebiti.

Što je pozadina svega ovoga?

Naime, 2010. godine, Barack Obama i Dmitry Medvedev su potpisali New START dogovor, koji obvezuje zemlje da neće preći granicu od 1550 nuklearnih glava do 2018. godine.

Do sada, SAD ima 2000, dok Rusija ima 600 nuklearnih glava više, barem ako su koncizni podaci Arms Control Associationa. Kako bi se dogovor ispoštovao, SAD vraća nuklearne glave, i stavlja ih u skladište.

S druge strane, B61-12 gravitacijska nuklearna bomba je suštinski "lijepo" ime za bombu koja pada bez navigacije, a ona će umiroviti četiri prethodna modela nuklearnih bombi koje su već završene.

Također, B61-12 bombe će se moći staviti na F-35 Lightning vojne letjelice, a imat će status "pametne bombe", piše Business Insider.

via GIPHY

Program za proizvodnju ove bombe je van svih financijskih okvira, a vlada je već povećala proračun za 2 milijarde, kako navodi Albuquerque Journal.

Gravitacijske nuklearke su za sada samo dodatak već moćnom arsenalu vojske SAD-a, koja ima bojovne glave koje se mogu ispaliti sa podmornica, a 200 verzija bombi se nalazi po raznim NATO bazama u Europi i SAD-u koje su samo ranije verzije B61 oružanog sustava.

Kopirati
Drag cursor here to close