Nema rješenja
Salkić: Roditelji se trebaju opredijeliti kako će se zvati jezik koji djeca uče
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Nikakva formulacija osim bosanskog jezika se ne prihvaća'', naglasio je potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić, nakon sastanka s roditeljima bošnjačkih učenika iz škola u RS-u i ministrom prosvjete RS-a Danom Maleševićem.
Na sastanak koji je sazvao Salkić odazvali su se roditelji bošnjačke djece iz 10 škola u RS-u, u kojima postoji problem s neprimjenom nacionalne grupe predmeta i bosanskog jezika.
Smatra da je rješenje u nastavnom planu i programu i da piše: "jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog naroda i jezik hrvatskog naroda i da se roditelji opredjeljuju što će se upisivati u svjedočanstva".
''Roditelji traže nastavu na bosanskom jeziku i nacionalnu grupu predmeta ili da ministarstvo jednako tretira sve konstitutivne narode i njihove jezike kako je to definirano u Ustavu RS-a i Zakonu o osnovnom obrazovanju, a ne da se forsira upotreba, na primjer termina srpski jezik, umjesto jezik srpskog naroda kako to piše u Ustavu'', rekao je Salkić u izjavi novinarima u Banja Luci.
Ističući da nema ozbiljnih pomaka i dogovora nakon ovog sastanka, potpredsjednik RS-a je dodao da su roditelji bošnjačke djece odlučni da njihova djeca ne pohađaju nastavu dok se dogovor ne postigne.
To što Malešević tvrdi da je moguće rješenje u političkom dogovoru za Salkića je potvrda da ''time ministar prosvjete u RS-u priznaje da su u Vladi od svega napravili politički problem i priču''.
Roditelji bošnjačke djece traže i poboljšanje uvjeta u školama te da se uvede vjeronauk, a Bošnjaci imaju mjesta u školskim odborima.
Sastanku koji je sazvao Salkić prisustvao je i federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić, potpredsjedavajući Vijeća naroda RS-a Kemo Čamdžija, poslanici Koalicije ''Domovina'' u Narodnoj skupštini RS-a Nedim Čivić i Minhet Okić te predstavnici banjalučkih ureda OHR-a i Misije OSCE-a i direktor Pedagoškog zavoda RS-a Predrag Damjanović.
Inače, ministar prosvjete RS-a Malešević, koji je kasnio na sastanak zbog sjednice entitetske vlade, ali je ipak došao na razgovor, ponovio je stav da je u Ustavu tog entiteta definirano da Bošnjaci govore jezikom bošnjačkog naroda.
''U Ministarstvu ne možemo prihvatiti naziv jezika-bosanski, jer u Ustavu piše jezik bošnjačkog naroda'', naveo je Malešević u izjavi novinarima ističući da se uzda u političko rješenje.
To političko rješenje, dodao je, pokušat će tražiti na sastanku s političkim predstavnicima bošnjačkog naroda u RS-u i roditeljima u sredinama u RS-u gdje je očit ovaj problem.
''Postoji inicijativa da najodgovorniji ljudi u RS-u zauzmu politički stav i time se može naći rješenje. Bošnjački predstavnici vlasti moraju donijeti stav da li ćemo se zalagati i dalje za ovo što piše u Ustavu. Moram se zalagati za to, dok se Ustav ne promijeni, a sada piše jezik bošnjačkog naroda'', ustvrdio je resorni entitetski ministar.