Vjera i znanje

Sarajevski studenti ne žele ispite i predavanja zbog džuma-namaza

Vijesti / Flash | 06. 10. 2016. u 06:54 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS) Haris Zahiragić potvrdio je za Klix je kako će Senatu uputiti inicijativu o neodržavanju predavanja i ispitnih rokova na fakultetima UNSA petkom zbog klanjanja džuma-namaza.

Zahiragić je kazao kako već neko vrijeme od njega i od Studentskog parlamenta to zahtijeva veći broj studenata, iako za to ne postoji nikakav materijalni dokaz u vidu ispunjene ankete ili peticije.

"Dobio sam podršku većine članova grupacije društvenih znanosti, među kojima su bila dva člana koja nisu pripadnici islamske vjeroispovjesti. Na sjednici održanoj 28. rujna 2016. godine upoznao sam Senat o mojoj namjeri da na sljedećoj sjednici to pitanje uvrstim kao točku dnevnog reda", rekao je Zahiragić.

Prijedlog podrazumijeva davanje studentima pola sata slobodnog vremena tijekom petka svakog tjedna u terminu klanjanja džuma-namaza te nezakazivanje ispitnih rokova ili predavanja u tom terminu.

Zahiragić se poziva na član 9. Europske konvencije o ljudskim pravima koja jamči pravo na slobodu misli, savjesti i vjeroispovijesti te član 14. koji propisuje zabranu diskriminacije po bilo kojoj osnovi.

"Veliki broj studenata koji odlaze na džumu smatra da su diskriminisani, jer moraju birati između izvršavanja vjerske obveze (odlaska na džumu) i sticanja znanja na predavanjima radi čega su i upisali fakultet", dodao je.

Kritičari inicijative o neodržavanju nastave tijekom džuma-namaza govore kako Studentski parlament gubi vrijeme na ovaj, a zapostavlja veliki broj drugih, stvarnih problema s kojima se susreću studenti. Zahiragić ističe kako je ideja o upućivanju ovakve inicijative prisutna već godinu dana, ali kako je SPUS insistirao na tome da se najprije pozabavi važnijim pitanjima.

Postoji određeni broj problema s kojima se Zahiragić susreo prilikom iznošenja ovog prijedloga. Kazao je kako se jedan dio profesora i dekana slaže s prijedlogom, ali ostatak profesora i dekana ne mari te i dalje zakazuju predavanja i ispitne rokove tijekom vremenskog razdoblja predviđenog za klanjanje džuma-namaza.

"Pojedini članovi Senata SPUS-a su u pokušajima obaranja mojih argumenata istaknuli kako bi takva odluka Senata bila u suprotnosti sa Zakonom o visokom obrazovanju i Zakonom o radu, što svakako nije točno, kao što nije točno da bi se takva odluka kosila s multietničkim karakterom našeg društva. Bosna i Hercegovina, Sarajevo, a samim tim i Univerzitet u Sarajevu, jesu i moraju ostati multietnički i multikulturalni, ali ne smatramo da bi ovakvom Odlukom bila ugrožena prava studenata drugih vjeroispovijesti", govori Zahiragić.

Također pojedini članovi Senata koji su bili protiv ovakvog zahtjeva, iako još nije formalno upućen, su istaknuli da se time trebaju baviti Islamska zajednica i organi vlasti Kantona Sarajevo – što, prema Zahiragiću, nije točno.

"Odnosi vjerskih zajednica s državom, u sekularnoj državi kakva je BiH, reguliraju se ugovorima vjerskih zajednica i njihovih institucija s državom. Bosna i Hercegovina nikada s Islamskom zajednicom nije potpisala ugovor kao što je to učinila s pravoslavnom i katoličkom crkvom", kazao je Zahiragić i istaknuo kako bi Univerzitet trebao pokušati prilagoditi raspored studentima bez obzira na njihovu vjeroispovijest.

Kopirati
Drag cursor here to close