Odbacivanje optužbi
SDA oštro: Dodik i Čović odgovorni su za etničke podjele u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Stranka demokratske akcije (SDA) s gnušanjem odbacuje jučerašnje optužbe upućene sa banjalučkog sastanka Milorada Dodika i Dragana Čovića.
''Radi se o drskoj zamjeni teza, jer su upravo Dodik i Čović odgovorni za trenutnu situaciju u BiH, sa svojim zahtjevima za dodatne etničke podjele u BiH, pokušajima rušenja Ustavnog suda BiH, nepoštivanjem njegovih odluka, protuustavnim referendumima koji destabiliziraju državu'', priopćila je danas SDA.
Iz te stranke navode da se SDA i predsjednik Bakir Izetbegović bore protiv takvih pokušaja i da ''izgleda da je upravo to naša krivica o kojoj Dragan Čović govori''.
''Prihvaćamo takvu krivicu i sasvim sigurno ćemo nastaviti da takve pokušaje sprječavamo. Suprotstavljat ćemo se podjelama, diskriminaciji, segregaciji, secesiji, smanjivanju kapaciteta države BiH i svakom i svačijem djelovanju na štetu BiH'', naglašava SDA.
Upravo te i takve političke snage, SDA smatra odgovornim za krizu, uključujući i one koji su onemogućili primjenu principa pravnog kontinuiteta odluke Predsjedništva BiH iz 2002. i sprječavali podnošenje zahtjeva BiH za reviziju presude iz 2007. po tužbi protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu.
''Borit ćemo se svim snagama i svim sredstvima da očuvamo Bosnu i Hercegovinu, i nikad nećemo dozvoliti da oni koji razbijaju Bosnu i Hercegovinu nadjačaju'', naglašava se u priopćenju Službe za odnose s javnošću SDA.
''Situacija u BiH se mora stabilizirati te da se umjesto sukobima, treba okrenuti napretku, posebno gospodarskom'', rekao je hrvatski član Predsjedništva BiH i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović Banja Luci nakon susreta s predsjednikom SNSD-a i Republike Srpske Miloradom Dodikom.
Čović je naglasio da vjeruje da će biti potrebe da se mnogo dinamičnije razgovara u BiH, a nakon krize izazvane podnošenjem zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije.
Dodik je, pak, naveo da kršenje Ustava traži i kaznenu odgovornost.
''Bakir Izetbegović je izgubio svoj kapital, nestalo mu je međunarodne podrške, te je potrebno da se stvari rješavaju u BiH, vraćanjem na izborni 'Dayton', a degradacije moraju biti ispravljene'', tvrdi Dodik, naglasivši da BiH, "čak i ako se raspadne, ne smije da uđe u nasilje".
Zato, ističe, najbolje je da se razgovara, bez nametanja stavova samo jedne strane.