Kronologija
Pod Sebijinom palicom: Od respiratora do ostavki, može li KCUS uopće funkcionirati?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Iako Sebija Izetbegović, direktorica KCUS-a i supruga lidera SDA Bakira Izetbegovića već godinama autokratski i siledžijski upravlja ovom institucijom, što se ogleda, između ostalog, i u protjerivanju desetina uglednih liječnika, posljednjih tjedana ispostavlja se da razmjere potencijalnog kriminala na KCUS-u prevazilaze i fabule najpretencioznijih kriminalističkih romana, piše Avaz.
Objava pisama anesteziologa s KCUS-a u kojima javnost alarmiraju na katastrofalne uvjete u ovoj instituciji, zakotrljala je grudu koja iz dana u dan otkriva nove uznemirujuće detalje.
Za početak 'Respiratori'
Sve je počelo aferom ''Respiratori''. Rasipanje 10,5 milijuna KM poreskog novca od Vlade FBiH na kupovinu kineskih respiratora preko Fikreta Hodžića, dovelo je do toga da Tužiteljstvo BiH podigne optužnicu protiv premijera FBiH Fadila Novalića i njegovih suradnika koji su bili uključeni u nabavku.
Uporedo s tim, nakon višemjesečne trakavice, Institut za mjeriteljstvo BiH na čelu sa Zijadom Džemićem dao je mišljenje da su nabavljeni uređaji stacionarni respiratori, odnosno da nisu mobilni respiratori, iako su to stručnjaci redom tvrdili i iako to, uostalom, piše i u samom upustvu proizvođača za korištenje ''malina'' respiratora.
Na osnovu Džemićevog mišljenja, odgovorni su požurili da instaliraju respiratore na KCUS, iako su to druge zdravstvene institucije, poput bolnice Mostaru, odbijale, a čak i oni koji su ih primili, poput Kliničkog centra u Tuzli, odbijali su ih da koriste.
Koji su motivi bili da se respiratori instaliraju na intenzivnu njegu KCUS-a i na njih priključuju pacijenti oboljeli od COVID-a, možda postaje jasnije ako se spomene da je na suđenju otkriveno kako su optuženi u prepiskama koje se tiču nabavke respiratora često spominjali ime ''Sebija'' u kontekstu nekoga tko sudjeluje u procesu nabavke.
Istraga i suđenje
Iako je direktorica tijekom svjedočenja na suđenju tvrdila da se ona ničega ne sjeća i da ona nije ta Sebija iz poruka, nije potrebna naročita inteligencija da bi se shvatilo kome je bio poseban interes pod svaku cijenu dokazati da se ''malina'' respiratori mogu koristiti na intenzivnoj njezi za teške slučajeve Covida, na ime čega su i kupljeni.
No, kako piše Avaz možda i najveći skandal u novijoj povijesti BiH, tek je uslijedio, kada su početkom travnja u javnost isplivala dva pisma anesteziologa KCUS-a, u kojima otkrivaju zastrašujuće detalje o događanjima na ovoj instituciji uz direktne optužbe da su instalirani ''malina'' respiratori ne samo upitne kvalitete, nego i da dovode do smrti pacijenata koji se priključuju na njih.
Ovo je ohrabrilo desetine članova obitelji čiji su najmiliji umrli od Covida da u javnost izađu sa potresnim i uznemirujućim svjedočenjima o iskustvima na KCUS-u. Mnogi od njih bez ustezanja tvrde da su članovi njihovih obitelji ubijeni. Konačno, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su nakon ovih informacija ušli u prostorije KCUS-a, a istragu o cijelom skandalu vodi Tužiteljstvo Kantona Sarajevo.
Pismo i ostavka
S druge strane, anesteziolozi još uvijek se nisu usudili javno otkriti svoje identitete i pod imenom i prezimenom stati iza tvrdnji iz pisma, iako je potvrđena autentičnost jednog od dva.
Iako je na press konferenciji 5. travnja direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović (uz iznošenje brojnih nebuloznih tvrdnji, poput onih da će država morati plaćati odštetu Kini ukoliko ova institucija odbije koristiti Fadilove ''malina'' respiratore), uvjeravala javnost da je sve u najboljem redu i da su u pitanju laži i podvale, odluka 13 anesteziologa da usred pandemije koronavirusa i najveće zdravstvene krize u povijesti ove države daju otkaz na KCUS-u, jasno pokazuje da je kap prelila čašu. Gruda je zakotrljana i stvorila je lavinu koja iz dana u dan koja potvrđuje stare i otkriva nove zastrašujuće informacije i dokaze o događanjima na KCUS-u, navodi Avaz.
Nakon odluke o odlasku 13 anesteziologa s KCUS-am lider SDP-a Nermin Nikšić za Avaz je kazao "da živimo u pravnoj državi cijela Uprava KCUS-a bi bila primorana dati ostavku".
Pročitajte još
''Svi putevi vode prema direktorici Sebiji Izetbegović. Činjenica da su pojedinci zaradili na nabavljenim respiratorima je poražavajuća, ali je još gore to da je ona svjesno delegirala da se ti isti respiratori stave u funkciju. Ipak su u pitanju brojni ljudski životi'' - izjavio je Nikšić za Avaz.
Očitovanje o odlasku 13 anesteziologa
Podsjećamo i da je federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić rekao, kako će zatražiti izvještaj o okolnostima zbog kojih je 13 anesteziologa napustilo Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
''U skladu sa svojim nadležnostima tražit ću izvještaj članova Upravnog vijeća uime Vlade Federacije BiH i direktorice KCUS-a, te očitovanje vezano za novonastalu situaciju s anesteziolozima'', najavio je Mandić.
Kako je navedeno iz ministarstva, bit će zatražena i informacija jesu li zatraženi prekidi radnog odnosa anesteziologa, kao i informacija o razlozima za takav postupak.
Posebno će biti, kako se navodi, zatražena informacija na koji način će biti organiziran proces rada u toj zdravstvenoj ustanovi, osobito kada je u pitanju zbrinjavanje pacijenata oboljelih od Covida-19.
Pismo Mandiću
Nakon toga je Sebija Izetbegović pisala ministru zdravstva FBiH Vjekoslavu Mandiću u vezi informacije o odlasku 13 anesteziologa s KCUS.
''Obavještavam vas da KCUS ima 44 specijalista anesteziologije, kao i 14 specijalizanata, od kojih nekoliko uskoro polažu specijalistički ispit. KCUS može i dalje funkcionirati kako za Kanton Sarajevo, tako i za suosnivačke kantone'', navela je Izetbegović u pismu koje su prenijeli mediji.
Ona je Mandića napomenula da se radi o liječnicama koje su pisale i pismo koje je ranije dospjelo u javnost, a koje je izazvalo veliku pažnju.
''Mi smo nakon toga pokrenuli Stručni nadzor nad njihovim radom. Od 17 anesteziologa koji su bili potpisnici internog dokumenta, a koji je objavljen u javnosti, četvero kolega je povuklo potpis, navodeći da su bili izmanipulirani. Napominjem da se meni kao generalnoj direktorici nikada nisu obratili. Također, nikada nisu prijavili niti jedan konkretan problem u radu, što su bili obavezni po zakonu i procedurama KCUS-a'', navodi Sebija Izetbegović u pismu.