Radni vijek na budžetu
Šefik Džaferović uzeo otpremninu pa nastavio raditi u Parlamentu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Šefik Džaferović iz Stranke demokratske akcije je u studenom 2022. godine, pred kraj četverogodišnjeg mandata u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine (BiH) dobio 37.097 maraka otpremnine koja se dodjeljuje kada se steknu uvjeti za mirovinu.
Nije trebalo dugo da svoje „umirovljeničke dane“ zamijeni pozicijom izaslanika u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH pa mu je u veljači 2023. isplaćena plaća, topli obrok i pušal u iznosu od 2.800 maraka. Propisi mu omogućavaju da pored plaće prima i mirovinu.
Otpremnina u visini šest neto plaća se isplaćuje radnicima nakon navršenih 65 godina života i 20 godina radnog staža ili 40 godina staža kako bi se radnicima nakon višedesetljetnog radnog staža olakšala mirovina.
Džaferović o ovome nije htio razgovarati s novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN).
On je cijeli radni vijek proveo na budžetu, uglavnom u entitetskim i državnim parlamentarnim klupama. Prije rata je u Zenici i Zavidovićima radio kao sudac, a u ratu i kratko nakon rata u Centru službi sigurnosti Zenica i Agenciji za istraživanje i dokumentaciju.
Kao izaslanik je 1996. godine ušao u Parlament Federacije BiH da bi potom četiri mandata proveo u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Prije nego što je započeo peti mandat u Državnom parlamentu, proveo je četiri godine na poziciji člana Predsjedništva BiH. Visoke plaće koje su mu isplaćivane kroz cijeli radni vijek omogućile su mu i rekordnu otpremninu. Zadnjih 20 godina njegova mjesečna primanja su bila između 2.600 i 6.500 maraka.
Šestorica državnih parlamentaraca stekli su pravo na naknadu koja se isplaćuje pri odlasku u mirovinu, međutim nastavit će raditi i primati plaću, a propisi im omogućavaju da uz to primaju i mirovinu.
Oko 650.000 maraka je od 2010. godine isplaćeno za otpremnine 22 dužnosnika Parlamenta, Vijeća ministara i Predsjedništva BiH.
Većina njih je nakon dobivenih otpremnina nastavila raditi, uključujući i državne parlamentarce iz aktuelnog saziva: Nebojšu Radmanovića, Nikolu Špirića i Sredoju Novića iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata te Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA, i predsjednika Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragana Čovića.
Izabrani i imenovani dužnosnici, kao i drugi uposlenici u državnim institucijama, imaju pravo na otpremninu na osnovu Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH i prateće Odluke o načinu i postupku ostvarivanja prava na otpremninu.
Tijekom proteklog desetljeća isplaćeno je skoro 440 tisuća KM za odlazak u mirovinu 15 bh. političara iz tri državne institucije. Većina njih je nakon toga nastavila raditi te uz mirovinu primati i plaću.
CIN je ranije objavio da je u državnim institucijama od početka 2010. do ožujka 2021. godine isplaćeno 17,5 milijuna KM za odlazak u mirovinu 1.973 uposlenika.
Zahvaljujući prosječnim plaćama od blizu 4.800 KM, među njima su najveće otpremnine dobili izabrani i imenovani zvaničnici.
Za razliku od funkcionera u institucijama BiH, zaposleni u entitetima nemaju pravo na otpremninu jer u entitetima ne postoje opći kolektivni ugovori koji bi svima dali pravo na otpremninu prilikom odlaska u mirovinu.