vojna parada

Sjeverna Koreja demonstracijom vojne sile proslavila 'Dan sunca'

Vijesti / Flash | 15. 04. 2017. u 14:56 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pritisak SAD-a i Kine dao je napokon rezultat: premda su vojni stručnjaci i analitičari najavljivali, sjevernokorejski diktator Kim Jong-un ipak se nije usudio lansirati novu balističku raketu niti testirati šestu nuklearnu bombu.

Umjesto toga u subotu 15. travnja, u čast Dana Sunca i 105. obljetnice rođenja Kim Il-sunga, utemeljitelja Sjeverne Koreje i njegovog djeda, najvećeg praznika te države, Kim Jong-un organizirao je vojnu paradu na glavnom trgu u Pjongjangu, piše Telegram.hr.

Vojnici klicali da su spremni umrijeti za vođu

Državna televizija prikazala je kako su desetine tisuća građana i vojnika u transu od oduševljenja pozdravili dolazak Kim Jong-una u svečanu ložu. Čim se Vođa pojavio vojnici su počeli klicati: “spremni smo umrijeti za tebe!”. Prema prvim zapažanjima na paradi su prikazani balistički projektili koji se lansiraju s podmornica te rakete koje se izbacuju sa specijalnih pokretnih lansirnih bacača. Također, pred Kim Jong-unom prodefiliralo je i nekoliko interkontinentalnih balističkih raketa.

Komentator na sjevernokorejskoj državnoj televiziji izjavio je u zanosu kako su na paradi prvi puta prikazane modernizirane strateške rakete. Stručnjaci smatraju kako to nisu bili pravi modeli već makete jer je preopasno voziti tako opasno oružje po gradu.
Paradama se demonstrira napredak vojne sile

Inače, Sjeverna Koreja ima respektabilnu vojnu silu. Pod oružjem drži oko 1,2 milijuna vojnika, raspolaže sa 80 bombardera, 401 lovcem, 64 zrakoplova za napade na ciljeve na zemlji te sa 6 interkontinentalnih raketa dometa 11.500 kilometara, 10 projektila dometa 3.500 kilometara te 54 rakete kraćeg dometa. Ima oko 21.100 komada artiljerijskog oružja, 3.500 tenkova, 2 razarača te 73 taktičke podmornice.

Sjeverna Koreja koristi vojne parade kako bi javnosti demonstrirala napredak u razvoju svoje vojne sile. Posljednja parada održana je u listopadu 2015. kad je obilježena 70. godišnjica osnivanja vladajuće Radničke partije Koreje, a prije toga 2012. u čast stogodišnjice rođenja Kim Il-sunga. Tada je prvi put javnosti predstavljena interkontinentalna balistička raketa (ICBM) KN-08, piše Telegram.hr.

Kim Jong-un razumio Trumpove prijetnje

Pokazalo se, eto, da Kim Jong-un ipak nije posve nerazuman i nekontrolirani tip te da je i te kako dobro razumio upozorenja koja su mu posljednjih dana stizala iz SAD-a i Kine. Nakon što je Donald Trump naredio da se nosač zrakoplova na atomski pogon Carl Vinson sa svojom flotilom sasvim približi obali Sjeverne Koreje, u Pjongjangu su shvatili da je novi američki predsjednik doista spreman upotrijebiti silu kako bi zaustavio provokacije i prijetnje upotrebom nuklearnog oružja.

U četvrtak je Kim Jong-un otvorio novu stambenu četvrt u Pjongjangu s mnoštvom nebodera i modernih građevina, želeći tako pokazati da sankcije nisu spriječile njegovu zemlju u razvoju. Osim toga očito je želio pokazati da Sjeverna Koreja ne napreduje samo na vojnom nego i na ekonomskom planu.

Zabrinuo ga preokret u ponašanju Kine

Iako su špijunski sateliti zabilježili pojačane vojne aktivnosti na poligonu gdje je izvedeno pet nuklearnih podzemnih eksplozija, pokazalo se da je Kim Jong-un ovaj puta samo blefirao. Osim straha od američke odmazde, jedan od razloga za odustajanja od novih provokacija i prijetnji, svakako je i preokret u ponašanju Kine.

Nakon žestokih pritisaka Donalda Trumpa na kineskog predsjednika Xi Jinpinga da uvede strože sankcije protiv Sjeverne Koreje, Kina je najprije zaustavila uvoz sjevernokorejskog ugljena, a potom je u petak zrakoplovni prijevoznik Air China objavila da privremeno otkazuje letove na liniji Peking-Pyongyang.

Proširenje sankcija protiv Sjeverne Koreje

Tu vijest objavila je kineska državna televizija, s napomenom da je Air China uvela redovite letove između dviju država 2008. godine te da je imala tri leta tjedno između Pekinga i Pyongyanga. Najavljeno je ipak da bi se u svibnju možda moglo nastaviti s letovima. Air Koryo, sjevernokorejska zrakoplovna kompanije, nastavila je letjeti za Peking, Šangaj, Shenyang, a od nedavno i u Dandong, grad koji se nalazi na samoj granici sa Sjevernom Korejom.

Satelitske snimka otkrile su ovih dana da je flota od 10 sjevernokorejskih teretnih brodova natovarenih ugljenom napustila kineske luke te da se vraća u matičnu bazu Nampo. Posljedica je to odluke Kine da od 7. travnja proširi sankcije protiv Sjeverne Koreje te zabrani uvoz ugljena iz te zemlje. Zbog toga je u prva tri mjeseca 2017. uvoz ugljen iz Sjeverne Koreje u odnosu na prvi kvartal prošle godine pao z 51,6 posto, piše Telegram.

Kina ipak želi sve riješiti mirno

Ugljen je najvažniji izvozni proizvod Sjeverne Koreje, a procjenjuje se da se trenutno na sjevernokorejskim teretnim brodovima u kineskim lukama nalazi oko 2 milijuna tona ugljena koji će biti uskoro vraćen u Sjevernu Koreju. Godišnje Kina uveze oko 7 milijuna tona ugljena iz te zemlje u vrijednosti od oko 700 milijuna dolara. Kina inače uz ugljen, uvozi iz Sjeverne Koreje još željezne rude, cink i druge minerale te odjevnih predmeta proizvedenih u dobro opremljenih tekstilnim tvornicama.

Inače, više 90 posto izvoza Sjeverne Koreje odlazi u Kinu. Zapadni analitičari procjenjuju da je Peking, zbog pritiska Washingtona, spreman obustaviti čak i izvoz nafte u Sjevernu Koreju, što bi doista teško pogodilo ekonomiju te zemlje. Kina je u petak upozorila da bi napetosti na Korejskom poluotoku mogle izmaknuti kontroli te je pozvala sve strane da prekinu s međusobnim provokacijama i prijetnjama, bilo riječima bilo djelima. Sjeverna Koreja je pak odgovorila da se ne boji „manijakalnih vojnih provokacija” SAD-a te da nije ona Irak, Libija ili Sirija koje su bez otpora dopustile da postanu žrtve američke agresije.

Kopirati
Drag cursor here to close