Nuklearna sigurnost
Sjeverna Koreja i Islamska država vodeće teme u Washingtonu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Aktualna nuklearna prijetnja od Sjeverne Koreje i opasnost da bi teroristi Islamske države mogli nabaviti nuklearno oružje, vodeće su teme na Summitu o nuklearnoj sigurnosti u Washingtonu.
Ovo je četvrti summit takve vrste u cilju poboljšanja globalne nuklearne sigurnosti otkako je američki predsjednik Barack Obama odredio nuklearno neširenje kao ključni dio svoje vanjske politike 2009. Pedesetak šefova država i vlada i predstavnika međunarodnih organizacija raspravljat će o načinima smanjenja i osiguranja nuklearnih arsenala. Raspravljat će se, između ostalog, o prijetnjama terotističkih grupa, kao što je Islamska država, urbanim regijama širom svijeta.
Zamjenik američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Ben Rhodes naglasio je da će summit pružiti priliku za to kako da se osiguraju nuklearni materijali kako bi se spriječilo da dođu u ruke terorista i za dogovor u vezi šire taktike protiv Islamske države.
‘’Uočili smo niz primjera da terortističke organizacije poput Islamske države ne mare za živote nevinih ljudi ili za međunarodne norme, i to samo udvostručuje potrebu za efikasnijim pristupom nuklearnoj sigurnosti’’, kazao je on.
Rhodes je naglasio da je mnogo toga učinjeno na osiguranju nuklearnih materijala od prvog summita o nuklearnoj sigurnosti 2010. u Washingtonu, uz smanjenje ili poptunu eliminaciju nuklearnih materijala u 14 zemlja, uključujući Ukrajinu i Čile. Oko 3,8 tona nuklernog materijala je osigurano, dovoljno za proizvodnju 150 komada nuklearnog oružja.
Obama će razgovarati na marginama summita u četrvrtak u trilateralnim susretima s japanskim premijerom Shinzo Abeom i južnokorejskom presdsjednicom Park Guen-hye o prijetnji koju predstavlja Sjeverna Koreja i o ostalim regionalnim temama. Obama će se kasnije sastati s kineskim predsjednikom Xi Jingpingom radi razgovora čija će tema također biti Sjeverna Koreja, prenosi dpa.
Napetosti su visoke na Korejskom poluotoku od početka godine kada je Pyogyang izveo nuklearnu probu i lansiranje dugometne rakete, izazivajući uvođenje pojačanih međunarodnih sankcija. U petak će Obama održati razgovore s predstavnicima pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a i Njemačke kako bi raspravljali o napretku u provedbi nuklearnog sporazuma postignutog s Iranom u prošloj godini.
Čelnici koji će se okupiti na Summitu o nuklearnoj sigurnosti sastat će se na večeri u četvrtak u Bijeloj kući prije nego što glavne rasprave započnu u petak na tri plenarne sjednice šefova država i vlada i ministara.
Ujedinjeni narodi, Međunarodna agencija za atomsku energiju i Interpol obratit će se summitu tijekom ručka, a teroristička prijetnja bit će na dnevnom redu u petak popodne prije nego što Obama održi konfereniciju za novinare. Rusija, koja je imala ključnu ulogu u postizanju sporazuma s Iranom, neće sudjelovati na summitu u Washingtonu.