Paket se otvara
Slijedi 200 otkaza: Koje će fotelje HDZ i SDA prepustiti SBB-u
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Cijeli studeni proteći će u kadrovskim smjenama u državnim organima izvršne vlasti, direkcijama, agencijama i upravama, te javnim i državnim poduzećima, piše Slobodna Bosna navodeći kako će se, nakon rekonstrukcije Vlade Federacije BiH, koalicijska trojka SDA, HDZ i SBB usmjeriti na županije a potom i na Vijeće ministara BiH, gdje će kadrovi DF-a ustupiti pozicije SBB-u.
Prema najgrubljoj računici, navodi Slobodna Bosna, radi se o najmanje 200 kadrova ''poraženih stranaka'' koji će ustupiti mjesta izbornim pobjednicima.
Pregovori kreću
Novi federalni koalicijski partneri, SDA i SBB, neočekivano brzo i lako, izveli su rekonstrukciju Vlade Federacije BiH, no sljedećih danima čeka ih puno teži i kompliciraniji dio posla. Prema informacijama Slobodne Bosne, stranačka izaslanstva SDA i SBB-a, već će danas otvoriti pregovore o raspodjeli federalnih resursa u kojima se obrće veliki novac i skriva golemi državni kapital vrijedan više od 20 milijardi KM.
Tjednik podsjeća kako je upravo na tom ispitu pala prethodna koalicija SDA i DF-a. U najkraćem, sukob je izbio oko modela upravljanja državnim kapitalom, odnosno zbog tvrdokornog insistiranja DF-a da promijeni postojeći i uspostavi novi model tzv. vertikalne kontrole resora.
Po tom modelu, koji SDA nije prihvatila, DF bi kontrolirala sve resurse energije, rudarstva i industrije, i to na taj način što bi resorni ministar (Reuf Bajrović) samostalno, bez konzultacija s koalicijskim partnerima, imenovao uprave u elektroprivrednim kompanijama, rudnicima, naftnom sektoru, namjenskoj industriji... Nasuprot tome, SDA je insistirala na primjeni tradicionalnog modela, po kome su sve vladajuće stranke, proporcionalno izbornom rezultatu, participirale u svim javnim i državnim poduzećima.
Poklopljena najjača poduzeća
SDA i SBB, navodi Slobodna Bosna, neće se prepirati oko modela, ali to još uvijek ne znači da se neće sukobiti oko preuzimanja kontrole nad nekim od najatraktivnijih javnih i državnih poduzeća. Tim prije što su SDA i HDZ, u međuvremenu, dok je trajala svađa s DF, već ''poklopili'' dio najprofitabilnijih javnih i državnih poduzeća (poput dvije elektroprivrede i dva telekoma) i neće olako dopustiti da se taj ''paket'' ponovo otvori kako bi se namirile ambicije trećeg koalicijskog partnera, SBB-a.
No, baš se u tom dijelu krije najveći konfliktni potencijal, budući da će SBB, prema informacijama Slobodne Bosne, zahtijevati ''raspakiranje'' ranijeg dogovora SDA i HDZ-a kako bi preuzeli kontrolu nad makar jednim od šest najvrjednijih poduzeća u državi. U tom najatraktivnijem paketu nalazi se dvije elektroprivrede, dva telekoma, te direkcije za ceste, odnosno autoceste. Prema informacijama Slobodne Bosne, Radončić će na predstojećim pregovorima sa SDA tražiti čelnu poziciju u Direkciji Autocesta, koju je, po svemu sudeći, namijenio Adnanu Terziću, bivšem predsjedniku Vijeća ministara BiH, koji je nakon isteka mandata napustio SDA i skrasio se u SBB-u.
Upućeni tvrde da je Radončić također zainteresiran za čelnu poziciju u Razvojnoj banci FBiH, a ta bi operacija bila još kompliciranija od preuzimanja Direkcije autocesta. Naime, od prije šest mjeseci na čelu Razvojne banke nalazi se također kadar SDA, Salko Selman, ali s punim mandatom od četiri godine. Formalnopravno, Selman bi se mogao detronizirati tek nakon isteka prve godine mandata, i to samo u slučaju da Vlada Federacije BiH iz nekog razloga ne prihvati godišnji Izvještaj o radu Razvojne banke Federacije BiH.
Aerodrom i Energoinvest
Gotovo je izvjesno da će SBB tražiti i najvjerojatnije dobiti čelnu poziciju u Sarajevskom aerodromu, koja definitivno spada u red najatraktivnijih direktorskih pozicija u cijeloj državi. Direkcija Sarajevskog aerodroma zbog stalnog rasta broja putnika i avionskih linija, ''kupa'' se u novcu, čiji manji dio transferira u proračun Federacije BiH a znatno veći dio potroši na iznimno visoke troškove poslovanja i plaće uposlenih koje su u prosjeku pet puta iznad federalnog prosjeka. Trenutni direktor sarajevskog aerodroma Ivica Veličan kadar je SDP-a, a kako je Veličan privatno u dobrim odnosima sa Željkom Komšićem, predsjednikom DF-a, očekivao je obnovu mandata. No, to se neće dogoditi, direktorsko mjesto Sarajevskog aerodroma najvjerojatnije će pripasti SBB-u.
Radončić bi, sve su prilike, za svoju stranku mogao dobiti i čelnu poziciju u Energoinvestu. Ovo poduzeće, nekada vodeće u BiH i bivšoj Jugoslaviji, prolazi kroz ozbiljnu krizu nakon rata i aktualna Vlada Federacije BiH odlučila je prodati svoj vlasnički (većinski) udio strateškom partneru koji bi izvukao Energoinvest iz krize. Aktualnom direktoru Energoinvesta Enesu Čengiću istekao je četverogodišnji mandat i, kako tvrdi Slobodna Bosna, SDA nije pretjerano zagrijana za njegov ostanak. Dapače, Energoinvest će prepustiti SBB-u, pod uvjetom da se prethodno dvije stranke dogovore o njegovoj budućnosti.
Želje za Lutrijom
Radončić je navodno zainteresiran i za preuzimanje kontrole nad Lutrijom BiH, koja se također nalazi na popisu najatraktivnijih i najprofitabilnijih državnih poduzeća u Federaciji BiH. Lutrija je od rata do danas pod kontrolom moćnog klana Murisa Aganagića, bivšeg direktora koji je upravljao poduzećem više od 16 godina.
Aganagić se formalno povukao 2009. godine, no Slobodna Bosna tvrdi kako je zadržao punu kontrolu nad poduzećem preko svog namještenika Edhema Pašukana, kome je još prošle godine istekao četverogodišnji mandat generalnog direktora. Ako SDA zadrži poziciju generalnog direktora Lutrije, Radončić će, kako tvrdi tjednik, inzistirati na preraspodjeli ključnih resora kako bi barem dijelom ovladao ovim profitabilnim poduzećem.