Ustavnost
SNSD poslao federalne zakone na Ustavni sud
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Klub zastupnika SNSD-a danas je službeno uputio zahtjev Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti svih zakona i ostalih općih akata koje je Federalni parlament usvojio nakon konstituiranja 2014. godine, potvrdio je šef Kluba zastupnika SNSD-a Radovan Višković.
Razlog je to što Klub Srba u Domu naroda tog zakonodavnog doma, kako tvrdi, nije konstituiran u skladu s ustavom i zakonom, jer nema 17 srpskih izaslanika, već 13 i onemogućeni su da pokrenu pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na bilo koji zakon.
Ovaj zahtjev u skladu je s jučerašnjom najavom entitetskog predsjednika Milorada Dodika, a Višković je potvrdio kako rade i na apelaciji kojom će zatražiti i ocjenu ustavnosti 1. ožujka kao Dana neovisnosti BiH.
Višković je u izjavi novinarima u Banja Luci rekao da je u Izbornom zakonu BiH jasno rečeno da Dom naroda ne može biti konstituiran, ukoliko se ne izaberu predstavnici sva tri konstitutivna naroda.
''Prekršili su i taj zakon, jer je dozvoljeno konstituiranje tog doma s krnjim sastavom izaslanika srpskog naroda'', dodao je.
Uz ovaj zahtjev dostavili su i popis zakonskih rješenja, ukupno 43, koje je Federalni parlament usvojio od 2014. godine.
Traže od Ustavnog suda BiH da se ti zakoni ne primjenjuju dok se o njima ne izjasni.
Višković je negirao tvrdnje pojedinih opozicionara u RS-u da je vlast prevarila narod referendumom o 9. siječnju kao Danu RS-a, jer Vlada priprema izmjene Zakona o praznicima u RS-u.
Kategoričan je da 9. siječnja ostaje kao Dan RS-a, a u skladu sa stavom koji su građani dali na referendumu.
Predsjednik NDP-a Dragan Čavić izjavio je danas da u Federaciji BiH "postoje dva kantona koja nikada nisu provela odluku Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti svih naroda, a što je bila ustavna obveza''.
''Određene kantonalne skupštine nikada nisu izvršile prilagođavanje svojih normativnih akata s odlukom o konstitutivnosti'', rekao je Čavić novinarima i dodao da se i Savez za promjene bavi ovim pitanjem, kao i SNSD.
Potrebnoje je da se ozbiljno i kvalitetno pripremi, kako je naveo, zahtjev Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti svih zakona i ostalih općih akata koje je Federalni parlament usvojio nakon konstituiranja 2014. godine.