Gdje je zapelo

Spektakularna uhićenja po nalogu tužiteljstva bez rezultata

Vijesti / Flash | 10. 06. 2015. u 17:35 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zastupnici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH razmatrali su na današnjoj sjednici u Sarajevu Informaciju o radu Tužiteljstva BiH za prošlu godinu, zamjerajući toj instituciji sporost u procesuiranju ratnih zločina. Zastupnici su također istaknuli da Tužiteljstvo u isto vrijeme brže završava predmete za kaznena djela koja nisu toliko od značaja, posebno zamjerajući Tužiteljstvu spektakularna uhićenja koja prenose televizije, ali bez rezultata.

Zastupniku Nikoli Lovrinoviću (HDZBiH) nepoznanica su načini ispitavanja svjedoka te je za njega sporno na koji način se biraju svjedoci koji kasnije budu ispitivani kao da su i sami osuđenici.

Momčilo Novaković zastupnik PDP-NDP-a kazao je da se i nakon presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju Maktouf-Damjanović u kojoj navodi da Sud BiH nije trebao retroaktivno primijeniti Kazneni zakon iz 2003. godine u dva predmeta ratnih zločina, i dalje se podižu optužnice po trenutno važećem Kaznenom zakonu BiH.

Zastupnik Damir Arnaut (SBB) istaknuo je da se izvještaj Tužiteljstva u dijelu ratnih zločina znatno razlikuje od izvještaja Ureda Haškog tribunala koji je glavni tužilac Serge Brammertz prezentirao u prosincu prošle godine pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija. Iznio je i nekoliko točaka tog izvještaja posebno naglašavajući da je Brammertz ocijenio da je napredak u procesuiranju predmeta ratnih zločina samo ograničen, važna pitanja u vezi s tim su neriješena, a prijašnja obećanja samo su djelomično ispunjena.

Kazao je da iako je broj tužilaca povećan s 19 na 37, procesuiranje predmeta i dalje kasni te je posebno izdvojio rečenicu u kojoj je navedeno da se kvalitet rada zapostavlja da bi se povećao broj optužnica, zbog čega je i Brammertz izrazio zabrinutost.

Zastupnica SDS-a Aleksandra Pandurević apostrofirala je selektivno optuživanje za ratne zločine ističući da su u prošloj godini 60 posto osumnjičenih za ratne zločine bili Srbi, a nije izostala ni retroaktivna primjena Kaznenog zakona.

Zamjenica predsjedavajućeg Zastupničkog doma Borjana Krišto (HDZBiH) smatra da veliki broj tužitelja nije kompetentno za svoj posao što je stvar Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) koje je nadležno za njihovo imenovanje. Nakon duge rasprave o ovoj informaciji zastupnicima se obratio glavni tužitelj državnog tužiteljstva Goran Salihović kazavši da "nismo odlučni u poštovanju onoga što je zakon propisao, jer su svi zločinci isti i sve žrtve su jednako važne".

Iznio je podatak da je potvrđena 191 optužnica za ratne zločine i da niti jedna podnesena nije odbijena, dodajući da izvještaj Tužiteljstva nije usvojen u parlamentu od 2003. godine, čime se na nekin način osporava rad ove institucije.

Izrazio je nezadovoljstvo i onim na šta je ukazao Brammertz jer su neki predmeti stajali neriješeni i do pet godina. Zastupnici će konačan stav o informaciji dati nakon što obave rasravu o svim točkama dnevnog reda današnje sjednice.

Kopirati
Drag cursor here to close