Krenulo je
Srbi u Crnoj Gori traže rehabilitaciju 25 četnika
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Srpska lista, politička stranka Srba u Crnoj Gori, objavila je kako će zatražiti rehabilitaciju "najboljih sinova Crne Gore koji su mučki likvidirani zato što su branili kralja i otadžbinu u Drugom svjetskom ratu".
U priopćenju se navodi da će tim od sedam odvjetnika iz Beograda zastupati Srpsku listu, kao podnositelja zahtjeva, i ''pripadnike Jugoslovenske vojske u otadžbini'' u procesima za rehabilataciju.
Srpska lista će, naprije, podnijeti zahtjev za rehabilitaciju četnika, njih 25, koji su 19. listopada 1943. godine, nakon nepravičnog i formalnog suđenja, ubijeni pod svetim Ostrogom.
"Na čelu četnika koji su, na pravdi Boga, likvidirani u okrilju najveće svetinje Crne Gore, bio je đeneral Blažo Đukanović kome je presudio prijeki ideološki sud kojim je rukovodio Blažo Jovanović", dodaje se u priopćenju.
Egzekutori su, kako navode, imali sudiju, članove suda, tužitelja i branioca okrivljenih koji su listom bili iz rukovodstva komunističko-partizanskog pokreta u Crnoj Gori.
"Blažo Đukanović je u tom trenutku bio zapovjednik Jugoslovenske vojske u otadžbini za Crnu Goru, Boku i Stari Ras i jasno je da je rehabilitacijom đenerala Mihailovića, po komandnoj odogovornosti, postala upitna i Đukanovićeva krivica", piše u priopćenju.
Pojedinačno suđenje, kako se navodi, Blažu Đukanoviću i ostalim pripadnicima, među kojima je bio Jovan Tošković, osobni izaslanik Draže Mihailovića, trajalo je toliko da se osobna krivica utvrđivala u intervalu od četiri do pet minuta.
Iz Srpske liste ističu da će revizijom tog postupka biti zadovoljena povijesna pravda, prenijela je Srna.
Srpska lista će do kraja ovog tjedna dostaviti zahtjeve Arhivskom odjeljenju Istorijskog instituta Crne Gore, Ministarstvu unutarnjih poslova Crne Gore i Vojnom arhivu u Beogradu, u kojima će tražiti sadržaje kompletnih zapisnika sa saslušanja Blaža Đukanovića i još 24 četnika koji su odlukama prijekog suda likvirani pod Ostrogom u ranim jutarnjim satima 19. listopada 1943. godine.
"Ukoliko pravdu ne zadovoljimo pred crnogorskim, idemo pred međunarodne sudove. Još jednom, da ne bi bilo medijske manipulacije, izražavamo puni pijetet i prema svim junacima koji su se kroz partizanski pokret suprotstavili okupatoru od 1941. godine i pogotovo duboko uvažamo one koji su, nakon rata, stradali zbog svoje lojalnosti bratskoj Rusiji", ističu iz Srpske liste.