Priprema BiH
SSP donosi političku jansoću i odlučne poteze
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između EU i Bosne i Hercegovine (BiH), koji uspostavlja blisko partnerstvo između EU i BiH i produbljuje političke, ekonomske i trgovinske veze između dvije strane sporazuma, danas stupa na snagu.
Od sada će SSP biti glavni okvir koji uređuje odnose između EU i BiH, s ciljem da dodatno pripremi zemlju za buduće članstvo u EU.
''Današnje stupanje na snagu SSP-a je korak na putu BiH k EU. Počinje novo poglavlje. Politička jasnoća, odlučni potezi i pravo, koordinirano djelovanje institucija na svim nivoima su sada potrebni za razvoj i provedbu reformi'', kazala je visoka predstavnica za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Europske komisije Federica Mogherini.
Istaknula je da će opipljivi rezultati biti od temeljne važnosti kada Vijeće bude razmatralo budući zahtjev za članstvo, dodajući da većina građana BiH želi da se njihova zemlja pridruži EU i vodstvo zemlje treba udvostručiti svoj angažman te ispuni njihova očekivanja.
Komesar za europsku politiku susjedstva i pregovore za proširenje Johannes Hahn pozdravio je stupanje na snagu SSP-a, ocjenjujući taj čin 'definirajućim trenutkom' u odnosima između EU i BiH.
''SSP donosi nove odgovornosti koje proizlaze iz provedbe i koje trebaju ispuniti vlasti BiH. Europska komisija neće štedjeti napore da pomogne vlastima ove zemlje u provedbi potrebnih reformi', podvukao je Hahn.
SSP će konkretnije nadograditi odnose između EU i BiH kroz uspostavu namjenskog institucionalnog okvira Vijeća za SSP, Odbora i sektorskih pododbora SSP-a, a Parlamentarni odbor za SSP će biti uspostavljen između Europskog parlamenta i Parlamentarne skupštine BiH.
Progresivno usklađivanje standarda
Stupanje na snagu SSP-a će, također, povećati povjerenje domaćih i stranih investitora u zemlji, što će bh. poduzećima omogućiti pristup tržištu EU, a poduzećima iz EU tržištu BiH, a to će stvoriti uvjete za bolje poslovne mogućnosti za sve poslovne subjekte iz EU i BiH te će potaknuti gospodarski rast i zapošljavanje.
Sporazum će također doprinijeti progresivnom usklađivanju bh. standarda i zakonodavstva sa zakonodavstvom EU, od čega će građani BiH imati vidljivu korist kroz kvalitetnije, zdravije i sigurnije proizvode.
Dio SSP-a u pogledu trgovine je već stupio već na snagu 1. srpnja 2008. godine, u okviru Privremenog sporazuma. Taj dio i dalje treba prilagoditi da uzme u obzir tradicionalnu trgovinu sa BiH prije ulaska Hrvatske u EU.
Prvi sastanak Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje treba biti održan u drugoj polovici 2015, priopćeno je iz Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini.
Pristup novim fondovima
Veleposlanik Velike Britanije u Bosni i Hercegovini Edward Ferguson kazao je Feni da je stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) BiH s Europskom unijom (EU) važan trenutak za BiH, koji predstavlja ispunjenje dogovora s EU kada je rečeno da će EU, ako se BiH odluči za ozbiljne reforme, uraditi svoj dio posla u smislu nastavka puta k EU.
''Prva stvar za koju se nadam da ćemo vidjeti su detalji plana reformi i njihova implementacija'' rekao je Ferguson.
Podsjetio je da se stupanjem na snagu SSP-a za BiH stvaraju nove mogućnosti, između ostalih, pristup novim fondovima, a posebno nove prilike za mlade u BiH.