BiH treba podjeliti teret krize
Štefanek: Cikotić je prava osoba za rješavanje problema migranata u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Teret migrantske krize u BiH trebaju podijeliti ne samo Unsko-sanski i Kanton Sarajevo, nego cijela BiH, rekao je specijalni predstavnik za migraciju i izbjeglice pri Vijeću Europe Drahoslav Štefanek u razgovoru za Fenu.
Štefanek je kazao da je u toku izrada sveobuhvatnog izvještaja koji će biti predstavljen najvjerojatnije u svibnju pred Komitetom ministara Vijeća Europe.
Naglasio je da surađuju s drugim međunarodnim organizacijama po pitanju rješavanja migrantske krize.
''Drago mi je što je moja posjeta krajem januara doprinijela poboljšanju uvjeta u migrantskim kampovima. Te informacije sam dobio s terena. Uvijek se trudimo da radimo najbolje što možemo'', kazao je Štefanek.
Naveo je da su sada u procesu izrade preporuka za rješavanje pitanja migranata u Bosni i Hercegovini.
''Radimo na obuci dužnosnika za rješavanje ovakvih pitanja i unapređenju procedura podnošenja azila. To su dva područja gdje se puno toga može promijeniti'', kazao je on.
Naglasio je da se on zalaže i radi na tome da se uspostavi trajni migrantski centar u Lipi.
''Nadam se da se uvjeti kakvi su bili u siječnju nikad više neće ponoviti. Siguran sam da neće. Preživjeli smo tešku zimu. Zahvaljujem vlastima, ali smatram da smo dosta vremena izgubili tijekom 2000. godine. Smatram da se trebaju uspostaviti još tri-četiri migrantska centra u BiH s kapacitetom da prime oko tisuću osoba. I odgovornost trebaju podijeliti ne samo Unsko-sanski i Kanton Sarajevo, nego cijela BiH'', rekao je on.
Naglasio je da treba unaprijediti proceduru apliciranja za azil jer se intervju i obavljaju u Sarajevu što je previše zahtjevan proces ako migranti dolaze iz Bihaća i transport se mora od tamo vršiti.
''Treba biti realističan. Oko 20 posto migranata može ispuniti uvjete za azil. Ostalo su sve ekonomski migranti koji ne ispunjavaju uvjete. Moraju se identificirati i razdvojiti u te grupe'', kazao je Štefanek.
Podcrtao je da je imao izuzetno produktivne razgovore s ministrom sigurnosti BiH Selmom Cikotićem, kazavši da je on "prava osoba" za rješavanje problema migranata u BiH.
Upitan koja očekivanja ima za naredni period s obzirom na to da se očekuje novi priliv migranata u aprilu, Štefanek je kazao da je nedavno posjetio Tursku koja je također domaćin velikom broju migranata i da su tamošnji brojevi puno manji nego u istom periodu prošle godine.
''Oni također strahuju od novog vala migranata. Moramo biti spremni, a ne čekati da dođe do novog vala. Situacija nije u potpunosti jasna, ne znamo što će se događati s obzirom na to da imamo i pandemiju, ali sigurno je da granice trebaju biti zaštićene'', rekao je on.
Upitan smatra li netko još uvijek da je BiH "najslabija karika" u migrantskoj krizi, kao što je to izjavio u siječnju, kazao je da oni pomažu koliko mogu da dokažu da njegova izjava nije točna.
''Međutim, najveći teret je na lokalnim vlastima. Kada sam bio u posjeti u januaru, ministar Cikotić je imao nekoliko dobrih prijedloga. Ti prijedlozi trebaju dobiti veću političku podršku. Ne želim biti grub niti ponavljati ono što sam rekao u januaru, ali činjenica jeste da se ima još dosta toga za uraditi. Europska unija, Vijeće Europe, IOM, UNHCR - svi smo mi spremni da pomognemo. Recimo, kad sam nedavno bio u Turskoj, vidio sam da je država puno više uključena u proces rješavanja problema migranata'', zaključio je Štefanek.