Diskriminacija?

Stipendije za deficitarna zanimanja: Kontroverza zbog uvjeta isključivo za studente Sveučilišta u Mostaru

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije raspisalo je stipendije za studente deficitarnih zanimanja isključivo za redovite studente Sveučilišta u Mostaru, što je izazvalo reakcije.
Vijesti / Flash | 08. 11. 2024. u 17:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije raspisalo je stipendije za studente deficitarnih zanimanja isključivo za redovite studente Sveučilišta u Mostaru, što je izazvalo reakciju ombudsmana koji poziva na jednaku dostupnost za sve studente s prebivalištem u HBŽ-u, bez obzira na instituciju obrazovanja.

Naime, ministarstvo je raspisalo početkom listopada ove godine Javni poziv za prijavu studenata za ostvarivanje prava na isplatu ''stipendije – deficitarna zanimanja''.

Riječ je o Javnom pozivu za akademsku 2024/2025.godinu. Cilj ovog Javnog poziva je stipendiranje deficitarnih zanimanja a to su: studij fizike, studij matematike, studij medicine, studij geodezije i geoinformatike ili studij strojarstva.

Visina iznosa ''stipendije – deficitarna zanimanja'', određena je Odlukom Ministarstva o visini iznosa stipendije – ''deficitarna zanimanja'' za akademsku godinu 2024./2025., odnosno visina odgovara pripadajućoj novčanoj vrijednosti školarine koju je student koji ispunjava uvjete iz ovog Javnog poziva odnosno podzakonskih akata dužan podmiriti Sveučilištu u Mostaru za akademsku 2024./2025. godinu.

U Javnom pozivu isključivo je navedeno da studenti moraju status redovitog studenta na Sveučilištu u Mostaru.

Ministar: HBŽ jedan od osnivača, nije diskriminacija

Ministar znanosti, prosvjete, kulture i športa HBŽ Ante Tadić za Livno Online je naveo kako ovim javnim pozivom nitko nije diskriminiran nakon što su resornom ministarstvu uputili upit o eventualnoj diskriminaciji ostalih studenata deficitarnih zanimanja koji studiraju na drugim obrazovnim ustanovama u BiH i susjednoj Hrvatskoj.

''Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije se unutar svoje nadležnosti bavi i unaprjeđenjem visokog obrazovanja, a uzimajući u obzir kako je Hercegbosanska županija, odnosno Skupština Hercegbosanske županije jedan od osnivača Sveučilišta u Mostaru kao javne visokoškolske ustanove, jasan je razlog zašto je unutar ovog poziva jedan od uvjeta upravo i studiranje na Sveučilištu u Mostaru. Ministarstvo svojim djelovanjem ne dovodi u diskriminacijski položaj bilo kojeg studenta, uzmemo li u obzir kako su u srpnju tekuće godine dodijeljene stipendije studentima s područja HBŽ. Pravo na apliciranje na navedeni natječaj imali su svi studenti koji imaju prebivalište na području naše županije. Pravo na stipendiju su mogli ostvariti i studenti koji ostvaruju stipendiju i po drugim osnovama, odnosno iz drugih proračunskih organizacija, te ukoliko uredno dostave potvrdu o upisu u narednu akademsku godinu, ta ista stipendija se nastavlja isplaćivati, a prednost pri bodovanju su imali studenti deficitarnih zanimanja'', navode u odgovoru ministarsva.

Kažu da prema pozitivnim zakonskim propisima te osiguranim proračunskim sredstvima, i studenti koji ne studiraju na Sveučilištu u Mostaru ostvaruju pravo na isplatu stipendija na temelju različitih kategorija.

''Prema Zakonu o visokom obrazovanju (''Narodne novine Hercegbosanske županije'', broj 9/09.) Ministarstvo će i dalje u svom djelovanju unaprjeđenja visokog obrazovanja poticati standarde stjecanja visokog obrazovanja pri ustanovama kojima je Županija osnivač/suosnivač, kao i poticati djelatnost visokog obrazovanja kao jednu od djelatnosti od posebnog društvenog interesa za HBŽ'', navedeno je u odgovoru resornog ministarstva.

Ombudsman - diskriminacija

Međutim, Institucija ombudsmana za ljudska prava za Livno Online su istaknuli drugačiji stav.

''U smislu članka 14.Europske konvencije o ljudskim pravima različito postupanje je diskriminacijsko ako "nema objektivnog i razumnog opravdanja", odnosno, ako ne teži "legitimnom cilju" ili ako ne postoji razuman odnos razmjernosti između upotrebljenih sredstava i cilja koji se zežli ostvariti". Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine nisu provodili ispitni postupak prema Vladi Kantona 10 u cilju utvrđivanja razloga kojima su se vodili prilikom određivanja uvjeta za dodjelu stipendija, međutim stava su da javno tijelo vrši dodjelu stipendija iz kantonalnog proračuna, za osobe sa prebivalištem na području Kantona 10 koje studiraju "deficitarna zanimanja", i ista bi trebala biti dostupna svim potencijalnim stipendistima/stipendisticama koji ispunjavaju te uvjete, bez obzira koju visokoškolsku ustanovu pohađaju, pod uvjetom da je akreditirana'', navodi se u odgovoru Institucije ombudsmena za ljudska prava.

Činjenica da je Vlada HNŽ jedan od osnivača Sveučilišta u Mostaru ne bi trebala biti odlučujući čimbenik za ovakvo uvjetovanje, imajući u vidu da je stipendija novčana potpora za bilo koji vid obrazovanja ili usavršavanja i kao takva namijenjena je studentima/studenticama, a ne visokoškolskoj ustanovi, smatraju iz Institucije.

Navedeni javni poziv je završen 17. listopada, a nije poznato tko su dobitnici stipendija.

Kopirati
Drag cursor here to close