duži put

Sto dana Vlade FBiH, što se napravilo?

Vijesti / Flash | 10. 07. 2015. u 15:48 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Vladi FBiH u Sarajevu danas je održana press konferencija premijera FBiH Fadila Novalića i dopremijerke i federalne ministrice financija Jelke Milićević povodom 100 dana rada Vlade FBiH.

"Poštovani predstavnici medija, tu smo da se osvrnemo na rezultate odluka koje smo mi, kao nedavno imenovana Vlada Federacije BiH, ostvarili u proteklom razdoblju. Podsjetit ću vas da je fokus mog ekspozea povodom imenovanja Vlade bio na ekonomskim reformama. Ali prije toga, želio bih da se osvrnem na komparaciju situacije iz 2011. godine, po točkama i u brojevima.

Vlada je u ovom razdoblju održala 14 redovnih sjednica i 5 hitnih izvanrednih, dok je u 2011. taj broj bio nešto manji, odnosno 11 redovnih i 2 vanredne sjednice. Broj točaka koje su obrađivale razrješenja i imenovanja u našem mandatu je 49, dok je prije četiri godine taj broj iznosio 95. Odnos reformskih točaka je 4 naprema 7, a tehničkih 322 naspram 462.

Ono što je važno istaknuti, a na šta ću se dalje posebno osvrnuti jeste upošljavanje, jer je sadašnja Vlada kao jednu od prvih reformi uvela moratorij, dok je prošla Vlada u prvih sto dana obradila 16 točaka dnevnog reda u kojima je davana suglasnost Federalnim ministarstvima i institucijama za upošljavanje novih kadrova. Do sada smo imali 23 točke kojima smo obrađivali različita zakonska rješenja, što je za dvije više u odnosu na 2011. godinu.

U ukupnom broju obrađenih točaka, omjer je 458 u 2011. godini, u odnosu na 541 na današnji dan. Međutim, ovo jesu egzaktni brojevi i govore o našem radu, ali prvenstveno poručujemo da Vlada želi doći do toga da Federacija Bosne i Hercegovine svoj prosperitet gradi na zdravim temeljima. Upravo sa naglaskom na 'gradi', ovdje se ne radi o poslu koji se događa preko noći, u 100 dana ili tijekom jednoga mandata.

Podići ekonomiju na stabilne noge, nakon razdoblja u kojem se ekonomska politika bazirala na iracionalnom zaduživanju radi nerazumne potrošnje, zahtijeva strpljivost i upornost. Izgradnja takve ekonomije podrazumijeva, također, racionalnost, odricanje i punu odgovornost da bismo konačno riješili situaciju u kojoj se predugo nalazimo.

Odlučili smo se za reformski put koji je duži. Očekivali smo da će to rezultirati nestrpljenjem i nervozom, ali to je rizik koji smo svjesno preuzeli. Međutim, ne možemo i nećemo odustati od puta koji vodi prema stabilnom oporavku i rastu. Od samog početka radimo na analizama koje su nam dale konkretne smjernice za ključne ekonomske reforme i koje su u skladu za budućom Agendom za rast i razvoj, a koja će uskoro biti u potpunosti finalizirana.

Što se tiče rezultata koje smo zabilježili u proteklom razdoblju, prvenstveno bih naglasio smanjenje vanjskog i unutarnjeg duga za 180,2 milijuna KM. Nadalje, kako smo najavili, prva mjera je bila donošenje moratorija na sva zapošljavanja u javnom sektoru, koji je Vlada nedavno i usvojila. Ova mjera će biti na snazi do daljnjeg, a namjera je da se prirodnim odlivom radne snage smanji broj zaposlenih, te da se i na ovaj način umanje troškovi po osnovu plaće, čime ćemo postići uštedu od 15 milijuna KM", navodi se u obraćanju federalnog premijera.

"Vlada sa svojim socijalnim partnerima užurbano radi na usuglašavanju teksta novog Zakona o radu, a koji je okarakteriziran kao prioritetno zakonsko rješenje. Vlada je usvojila i mjeru suzbijanja takozvane sive zone koja uključuje jačanje kontrolnih funkcija i povećanje kazni po osnovu rada nacrno. U tom kontekstu, očekujemo da se izmjene Zakona o prekršajima razmatraju na nekoj od narednih sjednica.

Međutim, učinak ove mjere možemo pospješiti na nekoliko načina. Nerealno je samo se pouzdati u kontrolne mehanizme, tako da se nameće potreba i stimulativnog djelovanja. Ovdje podrazumijevam ono što sam već spomenuo, a tiče se uvođenja radnika u sustav, uz temporalno oslobađanje od plaćanja obaveza. Jedna od značajnih mjera će biti i poticaj prvog zapošljavanja u većoj mjeri nego što je to do sada rađeno.

U narednom razdoblju, tijekom ljeta, Vlada će nastaviti raditi na započetim i skoro finaliziranim reformama i zakonima, kao na primjer: Izmjenama zakona o porezu na dohodak i izmjenama zakona o doprinosima - Prijedlog značajnije izmjene ovih Zakona u smislu uvođenja progresivnog sustava poreza na dohodak i izmjene stopa doprinosa kojim bi se obuhvatile i naknade poput toplog obroka, troškova prijevoza i slično je osjetljiv proces iz razloga što ovim izmjenama ne smijemo oštetiti niti fondove (PIO, zdravstvo), a niti poslodavce.

Znači, moramo osigurati neutralan efekt, a u isto vrijeme omogućiti pravedniji raspored poreznog opterećenja. Između ostalog to znači pojednostaviti proceduru obračuna plaća i uplate pripadajućih obaveza. Planiramo umjesto, dosadašnjih 9 ili 10 uplata na različite račune, to svesti na jedan ili dva računa, odnosno jednu ili dvije uplatnice. Očekujemo da ćemo dobiti prijedlog novog modela doprinosa u zadnjem kvartalu 2015.", navodi Novalić.

"Na pretprošloj sjednici Vlade usvojili smo i izmjenu Zakona o doprinosima koja znači fleksibilniju primjenu preferencijalne stope doprinosa u niskoakumulativnim djelatnostima, što znači rasterećenje poslodavaca u tekstilnoj, kožarskoj i obućarskoj industiji, kao i uvođenje poljoprivrednika u ovaj sustav, te drugih djelatnosti. Imajte u vidu da smo ove izmjene usklađivali sa predstavnicima ovih djelatnosti prema njihovim realnim potrebama. U skorije vrijeme očekujemo donošenje tri zakona u okviru strategije za reformu PIO/MIO sustava, a osnovni zakon je Zakon o PIO-u koji predviđa uvođenje bodovnog sustava, što će omogućiti ravnomjerniju raspodjelu.

U vrlo kratkom vremenskom razdoblju Vlada će ponuditi i Zakon o uvezivanju radnog staža, odnosno Zakon o uplati neuplaćenih doprinosa, koji će na sustavan način riješiti ovaj gorući problem u društvu. Tijekom ljeta, Vlada će raditi i na Zakonu o šumama u kojem ćemo proizvođačima sa većim stupnjem obrade dati prioritet u dobavljanju sirovina iz naših šuma.

Sad imamo paradoks da naše trupce izvozimo u Sloveniju i Italiju, a naši proizvođači namještaja, zbog nemogućnosti da kupe sirovinu u BiH, kupuju trupce iz Slovenije. I na kraju ću spomenuti Zakon o državnim službenicima i namještenicima. U taj proces namjeravamo ući nakon usvajanja Zakona o radu.

Smatram da smo ovim dokazali da su strukturna poboljšanja i ozdravljenja izvodljiva bez posezanja za drastičnim mjerama i šokovima. Namjeravamo nastaviti aktivno djelovati, bez obzira na političke turbulencije i uvjete, i o tome vas redovno izvještavati", kaže se u ekspozeu premijera Novalića, koji je proslijeđen iz Ureda za informiranje vlade FBiH.

Kopirati
Drag cursor here to close