Ustavni sud
Što je to još neustavno u BiH?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ustavni sud Bosne i Hercegovine održao je danas 104. plenarnu sjednicu na kojoj je odlučivao o određenom broju zahtjeva za ocjenu ustavnosti zakona.
Isključivo radi ilustracije, Ustavni sud je izdvojio predmet - U 5/16 u kojem je djelomično usvojen zahtjev Borjane Krišto, druge zamjenice predsjedavajućeg Zastupničkog doma u vrijeme podnošenja zahtjeva, za ocjenu ustavnosti pojedinih odredaba Zakona o krivičnom postupku BiH.
Ustavni sud je utvrdio da odredbe člana 84. st. 2, 3. i 4. Zakona o krivičnom postupku BiH (ZKPBiH)nisu u skladu sa odredbama člana I/2. Ustava BiH, odredbe člana 117. tačka d) Zakona o krivičnom postupku BiH nisu u skladu s odredbama člana I/2. u vezi s članom II/3.f) Ustava BiH, odredbe člana 118. stav 3. ZKPBiH nisu u skladu s odredbama člana I/2. u vezi s članom II/3.f) Ustava BiH, odredbe člana 225. stav 2. ZZKPBiH nisu u skladu s odredbama člana I/2. u vezi s članom II/3.e) Ustava BiH, odredbe člana 226. stav 1. ZKPBiH nisu u skladu s odredbama člana I/2. Ustava BiH.
Shodno tome, Ustavni sud BiH je naložio Parlamentarnoj skupštini BiH da, u skladu s članom 61. stav 4. Pravila Ustavnog suda BiH, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana dostavljanja odluke uskladi navedene odredbe s odgovarajućim odredbama Ustava BiH.
U vezi s istim zahtjevom Ustavni sud BiH je utvrdio da su odredbe člana 84. stav 5. ZKPBiH u skladu s odredbama čl. I/2. i II/3.e) Ustava BiH, kao i da su odredbe člana 119. stav 1. ZKPBiH u skladu s odredbama čl. I/2. i II/3.f) Ustava BiH i člana 8. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, te da su odredbe člana 216. stav 2. ZKPBiH u skladu s odredbama člana II/3.e) Ustava BiH i člana 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i članom 13. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Ustavni sud BiH je odlučujući u predmetu broj U 21/16 po zahtjevu Borjane Krišto, druge zamjenice predsjedavajućeg Zastupničkog doma u vrijeme podnošenja zahtjeva, utvrdio da odredbe člana 78. st. 3, 4. i 5. Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH nisu u skladu s odredbama člana I/2. Ustava BiH u vezi s članom II/3.f) Ustava BiH i članom 8. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Shodno tome, Ustavni sud BiH je naložio Parlamentarnoj skupštini BiH da, u skladu sa članom 61. stav 4. Pravila Ustavnog suda BiH, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana dostavljanja ove odluke uskladi spomenute odredbe s odredbama člana I/2. Ustava BiH u vezi s članom II/3.f) Ustava BiH i članom 8. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Ustavni sud BiH je odlučujući u predmetu broj U 2/17 razmatrao zahtjev Okružnog suda u Banja Luci (sudac Milan Blagojević) za ocjenu ustavnosti člana 93. stav 4. Zakona o izvršnom postupku RS i u vezi s tim utvrdio da član 93. stav 4. Zakona o izvršnom postupku RS nije u skladu sa članom II/3.e) Ustava BiH i članom 6. stav 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Ustavni sud BiH je naložio Narodnoj skupštini RS, u skladu sa članom 61. stav 4. Pravila Ustavnog suda BiH, da najkasnije u roku od šest mjeseci od objave ove odluke u „Službenom glasniku BiH“ usuglasi član 93. stav 4. Zakona o izvršnom postupku Republike Srpske sa članom II/3.e) Ustava BiH i članom 6. stav 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i obavijesti Ustavni sud BiH o mjerama poduzetim s ciljem izvršenja ove odluke.
Sve odluke o zahtjevima za ocjenu ustavnosti i apelacijama usvojene na sjednici bit će dostavljene podnositeljima u roku od mjesec dana i objavljene na internetskoj stranici Ustavnog suda BiH (www.ustavnisud.ba), priopćeno je iz tog suda.