Propali novci

Sud BiH ostao bez novca

Vijesti / Flash | 23. 02. 2017. u 11:09 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zbog kašnjenja Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, propao je dogovor da neiskorištena sredstva za izgradnju državnog zatvora budu prebačena Sudu BiH za jačanje kapaciteta.

Sud BiH i Ministarstvo pravde BiH potpisali su krajem prošle godine sporazum da sredstva iz budžeta koja su ostala neiskorištena zbog zastoja u gradnji državnog zatvora budu prebačena za jačanje kapaciteta Državnog suda.

“Ideja je bila da se taj novac iskoristi sukladno potrebama Suda BiH”, rekli su u Ministarstvu pravde BiH.

Do realizacije iz sporazuma nije došlo jer na Vijeću ministara BiH nije donijeta odluka. Kako su naveli u ovoj instituciji, prijedlog je dat na dnevnom redu 88. sjednice, ali je točka povučena na zahtjev ministra pravde BiH Josipa Grubeše, piše Birn.

Na upit zbog čega je prijedlog povučen, u Ministarstvu pravde BiH su pojasnili da je Vijeće ministara zakasnilo da ga stavi na dnevni red. S obzirom da su sredstva bila iz proračuna za prošlu godinu a 88. sjednica Vijeća ministara sredinom siječnja ove godine, kako su kazali u Ministarstvu pravde, ova sredstva se zakonski višu nisu mogla trošiti.

U Sudu BiH su potvrdili da su krajem godine potpisali ugovor s Ministarstvom pravde za preuzimanje neiskorištenih sredstava, koja su namjeravali potrošiti u svrhu “naplate troškova obavezne obrane u kaznenim predmetima”.

Državni sud nije obaviješten o propustu u kašnjenju, te je navedeno da “do sada nisu poduzeti nikakvi koraci u cilju odustajanja” i nadaju se realizaciji u ovoj godini. U Sudu BiH su pojasnili da nemaju dugovanja prema advokatima koji rade na predmetima po službenoj dužnosti.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je neslužbeno saznala da su ova sredstva bila predviđena za izgradnju dviju novih sudnica. Međutim, u Sudu BiH su negirali da su ta sredstva bila predviđena za ovu svrhu, potvrdivši da imaju problem s manjkom sudnica.

Prema navodima iz ove ove institucije, suočavaju se sa otežanim zakazivanjem suđenja zbog povećanog broja predmeta u glavnom pretresu, kao i zbog činjenice da su u nekim predmetima, zbog velikog broja optuženih, suci prinuđene da rezervišu termine samo u jednoj sudnici. Zbog ovih razloga, kako su napomenuli u Sudu BiH, poduzete su određene aktivnosti s ciljem osiguranja sredstava.

U Ministarstvu pravde su rekli da “nastoje iznaći mehanizme za veću podršku funkcioniranju pravosuđa”, te da je dogovorena potreba davanja većih ovlaštenja ministru pravde da pred Vijećem ministara zastupa financijske interese pravosuđa.

Kopirati
Drag cursor here to close