Voda
Sukob u Livnu: Policija pokušala umanjiti broj ozlijeđenih?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedatelj Skupštine Hercegbosanske županije Jozo Ćosić zatražio je od tamošnjeg ministarstva gospodarstva svu dokumentaciju vezanu za predmetnu koncesiju Lare Natural zbog čega je u petak došlo do prosvjeda i uhićenja prosvjednika.
Kako je objavio portal HBZ Vijesti, Ćosić traži dokumentaciju kako bi Skupština bila u potpunosti informirana o navedenoj problematici i zbog eventualnog zakazivanja izvanredne sjednice Skupštine na tu temu.
Laž o broju ozlijeđenih?
Između ostalog, portal je objavio kako ''netko mora odgovarati zbog laži o broju ozlijeđenih koje je policija u službenom priopćenju pokušala umanjiti u odnosu na brojke koje je dostavio Dom zdravlja Livno''.
''Postavlja se pitanje odgovornosti tko je na poziv za angažman privatne firme poslao sve raspoložive policajce s dugim cijevima na goloruk narod koji štiti svoju vodu'', navodi portal.
Naime, i ranije su mještani sela pod Tušnicom više puta prosvjedovali zbog ove koncesije, a stručno povjerenstvo sadašnje Vlade ranije je izradilo izvještaj na 24 stranice detaljno opisujući sve nezakonitosti oko dodjele i preprodaje ove koncesije.
Radi se o bušenju rupe dubine 400 metara tik uz vodocrpilište na lokalitetu „Krivića vrtli“ kilometar daleko od lokacije Poljane na kojoj je originalno izdana koncesija.
Sastanak kojeg nije bilo
Postoji i demanti člana vladinog povjerenstva Ivice Ćosića u kojem opovrgava da se Ministarstvo gospodarstva, iako je to službeno objavilo, ikada sastalo s njim i opovrgava da je netočno da su održavani sastanci navodeći kako ''takvih sastanaka, a osobito u formatu kojeg navodi Ministarstvo gospodarstva Hercegbosanske županije, ne da nije bio veći broj istih, nego nije bio niti jedan''.
Vlada također u dokumentu iz prošle godine navodi kako Ministarstvo gospodarstva kao resorno tijelo'' uopće nije obrađivalo i razmatralo koncesiju za istraživanje'' ali i da zakon ne poznaje termin ''zahtjev za prihvaćanje prijedloga predmeta za dodjelu koncesije'' kojeg je koncesionar podnio zbog čega je trebala biti tražena nadopuna. Upozorava se i na problematiku s prostornim planom jer je on mijenjan nakon procesa dodjele koncesije iako bi ''u pravilu trebao prethoditi koncesijskom postupku a ne obratno''.
Vlada je znala…
Između ostalog, navode se i druge brojne manjkavosti u koncesijskom postupku od neodgovarajućih karata do količine vode koja se crpi. Čak se navodi i da društvo ne ispunjava uvjete za obavljanje posla za koje traži koncesiju prije nego je koncesiju prebacilo na drugo društvo pa čak ni ''ne sadrži registriranu djelatnost istraživanja''.
U obimnom dokumentu radne grupe Vlade ističe se kako je povjerenstvo znalo za probleme s opskrbom vodom stanovništva.