Zaključci

Summit u Parizu: BiH je spremna, ali treba novca

Vijesti / Flash | 05. 07. 2016. u 06:37 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Politika budućnosti, koja za zemlje zapadnog Balkana predstavlja perspektivu članstva u Europsku uniju jeste i ostaje najsnažniji poticaj za provođenje reformi, ali i za napore u pravcu pomirenja i vraćanja povjerenja u regiji. Ona je nesumnjvo doprinijela da se sva otvorena pitanja u regiji rješavaju dijalogom'', rekao je predsjedatelj Vijeća ministara Denis Zvizdić na Summitu lidera zemalja zapadnog Balkana koji je održan u Parizu.

Zvizdić se pohvalio s 20.000 radnih mjesta

''Uspješnost dijaloga između zemalja regije po različitim pitanjima, počev od graničnih, pa sve do ekonomskih, pokazala je da politika proširenja Europske unije i dalje predstavalja snažnu motivacijsku snagu i integracijski faktor na zemlje zapadnog Balkana'', rekao je Zvizdić te izrazio je uvjerenje da Europska unija nije cjelovita bez uključenja i država zapadnog Balkana.

Kako je priopćeno iz Vijeća ministara, Zvizdić je upoznao prisutne s realizacijom reformi koje su dovele do ''produktivne ekonomske i političke transformacije i spomenuo unapređenje poslovnog okruženja, rast BDP-a, povećanje izvoza, smanjenje vanjskotrgovinskog deficita, povećanje broja turista i otvaranje više od 20 tisuća radnih mjesta, dominantno u realnom sektoru''.

Rekao je da ostaje još puno posla i da je BiH spremna za provođenje reformi, ali i da bez podrške i bez novih investicija to neće biti moguće realizirati u obujmu koji želimo i u dinamici koja bi nam omogućila ubrzanu regionalnu i europsku integraciju.

Summitu su nazočili šefovi država i vlada, ministri vanjskih poslova i ministri gospodarstva Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije, Srbije, kao i Hrvatske, Slovenije, Austrije, Njemačke, Francuske, Italije, te predstavnici Europske unije i međunarodnih financijskih institucije.

Doneseno je 12 ključnih točaka za regionalnu suradnju među kojima su poboljšanje perspektiva za mlađe generacije, potpisivanje sporazuma o uspostavljanju Regionalnog ureda za suradnju mladih (RYCO).

Merkel opet nudi pomoć

Raspravljalo se o infrastrukturalnim projektima za koje je Bruxelles planira do 2020. izdvojiti 150 milijuna eura i preko kojih bi se regija trebala povezati i gospodarskim napredovanjem približiti Europskoj Uniji.

Zaključeno je kako je regionalna suradnja ključni uvjet za europsku perspektivu zemalja regije u kojoj se još uvijek osjećaju posljedice tragičnih sukoba od prije nepunih 25 godina. Izražena je zabrinutost zbog terorizma i radikalizacije, naročito među mladima te dogovoreno da Italija bude domaćin sljedećeg summita o zapadnom Balkanu 2017. godine.

Zvizdić je na marginama Summita razgovarao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel o aktualnoj političkoj situaciji u BiH i zastoju na putu k europskim integracijama.

Kancelarka Merkel je rekla da je Njemačka prepoznala napore i rezultate koji su realizirani u protekloj godini i iskazala spremnost Njemačke da pomogne Bosni i Hercegovini, posebno oko adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini izjavila je na Summitu da će proces širenja bloka biti nastavljen.

Summit je, kako je istaknula, održan u posebnom trenutku u kojem je bilo vrlo važno da EU iskaže opredijeljenost ka nastavku procesa širenja. Istaknula da EU svakodnevno surađuje sa svakom zemljom u regiji kako bi se postigli koraci u pravcu europske integracije.

''Europska integracija je važna za stabilnost i mir u regiji, ali i za sigurnost građana EU'', naglasila je Mogherini.

Kopirati
Drag cursor here to close