Eskalacija traje od 2013.
Tek šesta godišnjica neovisnosti Južnog Sudana, a milijuni stanovnika gladuju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nikakvom svečanošću ili službenim događajem nije u nedjelju obilježena šesta godišnjica neovisnosti Južnog Sudana, države u raljama krvavog građanskog rata i strašne humanitarne krize bez presedana.
"Nema što danas slaviti", kazao je 34-godišnji Ariik Majok u Jubi, prijestolnici najmlađe države svijeta, rođene 9. srpnja 2011. odcjepljenjem od Sudana.
Šest godina kasnije, trećina od 12 milijuna stanovnika Južnog Sudana je raseljena, više desetaka tisuća je bez milosti ubijeno u sukobima između dviju suparničkih frakcija, a milijunima prijeti glad.
Suparništvo između predsjednika Salve Kiira i njegovog potpredsjednika Rieka Machara eskaliralo je u prosincu 2013. i pretvorilo se u bratoubilački rat. Uslijedili su pokolji po etničkoj liniji, masovna silovanja, regrutiranja djece za vojnike, a u kolovozu 2015. je sklopljen mirovni sporazum koji, međutim, nije urodio okončanjem rata.
Sukobima su posebno pogođena djeca. Njih 2.500 je ubijeno, a oko dva milijuna raseljeno, objavio je UNICEF. Prema UN-u oko šest milijuna ljudi pati od nestašice hrane, prenosi Hina.