Zaštita
Tko sve u BiH ima imunitet?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U BiH gotovo 2.000 nosilaca izvršnih i zakonodavnih funkcija, kao i nositelja sudskih i tužiteljskih pozicija uživa imunitet od sudskog progona, proizlazi iz podataka koje smo iz OHR-a i Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća, prenose Nezavisne novine.
Naime, u listopadu 2002. godine je tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown nametnuo tri odluke o imunitetu u BiH, odnosno po jednu za entitetske, te državne razine vlasti, u kojima je definirao tko i na koji način može uživati imunitet od kaznenoggonjenja i od građanskih parnica.
Ashdownove odluke
Prema odlukama koje je donio Ashdown, svi nositeljizakonodavnih funkcija u BiH imaju imunitet od kaznenog progona i građanskih parnica ako se radi o djelu povezanom s funkcijom koju obavljaju, dok su nositelji izvršnih funkcija pod imunitetom od parničnog postupka, takođe u predmetima koji se odnose na posao koji obavljaju.
To znači da su od kaznenog i građanskog postupka oslobođeni zastupnici i izaslanici svih parlamenata i domova naroda u BiH, a da su od građanske odgovornosti oslobođeni svi predsjednici, potpredsjednici i zamjenici predsjednika, kao i ministri u svim vladama i u Vijeću ministara BiH. U svim ovim slučajevima imunitet je ograničen samo na oblasti kojima se nositelji određene funkcije bave i u svakom od tih slučajeva nositelj funkcije može se pozvati na imunitet.
Uz to, Zakon o Visokom sudskom i tužiteljskom cijeću definira da su svi članovi VSTS-a oslobođeni građanske odgovornosti za sva mišljenja koja su izrazili ili odluke koje su donijeli u okviru njihovih službenih dužnosti. Osim toga, istim zakonom definirano je i da su građanske odgovornosti oslobođeni osoblje VSTS-a, osoblje Ureda disciplinskog tužitelja i međunarodni stručnjaci pod ugovornim odnosom s VSTS-om. Također, od kaznene i građanske odgovornosti istim zakonom oslobođeni su i suci i tužitelji. Oni, kako stoji u zakonu, ne mogu biti kazneno gonjeni, uhićeni ili zadržani u pritvoru, niti mogu odgovarati u građanskom postupku za mišljenja koja daju ili za odluke koje donose u okviru svojih službenih dužnosti.
Imajući u vidu da Vijeće ministara ima 10 članova, Zastupnički dom BiH 42, a Dom naroda BiH 15 članova, te da postoje tri člana Predsjedništva BiH, na razini BiH imunitet uživa ukupno 80 nositelja funkcija. U RS imunitet uživa 131 nositelj funkcija, imajući u vidu da Vlada ima 17 članova, Vijeće naroda RS 28, a Narodna skupština RS 83 zastupnika, kao i da još postoje predsjednik i dva potpredsjednika RS.
U FBiH postoji 98 zastupnika, 58 izaslanika Doma naroda, kao i predsjednik i dva potpredsjednika FBiH, pa iz toga proizlazi da na ovoj razini postoji 158 nositelja, što je otprilike dodatnih 400 nositelja imuniteta.
Uz to, u BiH ima otprilike 1.000 sudaca i tužitelja, a ovom broju treba dodati i članove VSTS-a i ostalo osoblje te institucije koje ima pravo na imunitet.
Ukidanje imuniteta
Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzla i bivši tužitelj i sudac , kaže za "Nezavisne" da bi se on zalagao da se imunitet potpuno ukine.
"Već oko 15 godina moj princip je da dok se ne uspostavi puna vladavina prava i puna odgovornost svih u BiH, nitko ne treba da uživa imunitet", ističe Šehić. Dodaje da se pitanje imuniteta različito regulira od zemlje do zemlje, a da neke zemlje, poput Švedske, ne daju pravo imuniteta nikome jer smatraju da se tako na najbolji način definira odgovornost nositelja javne funkcije prema javnosti.
U OHR-u objašnjavaju da su odluke o imunitetu donesene kako bi se uspostavila vladavina prava.
"Vijeće za implementaciju mira smatra da je uspostava vladavine prava u koju svi građani imaju povjerenje preduvjer za trajni mir i samoodrživu ekonomiju, koja će biti sposobna da privuče i zadrži međunarodne i domaće investitore", objašnjeno je u OHR-u.
Naglašeno je da je u funkcionalnoj demokraciji potrebno da nositelji ovih funkcija uživaju imunitet u odnosu na odgovarajuće kaznene i parnične postupke kako bi propisno obavljali svoje funkcije i dužnosti.