Kvaliteta zraka
Travnik odmah iza Sarajeva po zagađenosti zraka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kvaliteta zraka u Bosni i Hercegovini nastavlja opadati, a u mnogim gradovima zrak je proglašen nezdravim. Na području Sarajeva i Travnika, indeks kvaliteta zraka dosegnuo je alarmantne vrijednosti, zbog čega je u Kantonu Sarajevo proglašena epizoda Upozorenja.
Sarajevo i Travnik najugroženiji
Prema podacima sa službenih mjernih stanica, indeks kvalitete zraka u Sarajevu jučer u 15:00 sati iznosio je 259, dok je koncentracija PM10 čestica dosegla 234 mikrograma po metru kubnom. U Travniku, situacija je također zabrinjavajuća, s indeksom kvaliteta zraka od 226 i koncentracijom PM10 čestica od 200 mikrograma.
PM10 čestice, koje nastaju sagorijevanjem krutih goriva, emisijama iz automobila i industrije, imaju ozbiljan utjecaj na zdravlje, osobito kod osoba s respiratornim i kardiovaskularnim bolestima. Prosječna dnevna granična vrijednost ovih čestica iznosi 50 mikrograma, što znači da su trenutne vrijednosti višestruko iznad sigurnih granica.
Zdravstveni rizici i preporuke
Osobe s respiratornim problemima poput astme, trudnice, djeca, stariji te oboljeli od srčanih i plućnih bolesti posebno su ugroženi. Preporučuje se izbjegavanje fizičkih aktivnosti na otvorenom, a za sve ostale savjetuje se smanjenje boravka na otvorenom, osobito u jutarnjim i večernjim satima kada temperaturne inverzije dodatno pogoršavaju kvalitetu zraka.
Loša kvaliteta zraka u većini BiH, ali uz iznimke
Osim Sarajeva i Travnika, visoke vrijednosti zagađenja zabilježene su i u Ilijašu (191), Visokom (167), Vogošći (159) i Zenici (157). U ovim područjima također postoji povećani rizik od zdravstvenih problema uzrokovanih zagađenjem zraka.
Kvaliteta zraka jedino je dobra na području Mostara (44), Ivan-Sedla (17), Bihaća i Tešnja u kojima je indeks kvaliteta zraka u 15.00 sati iznosio 8, odnosno 4.
Sagorijevanje fosilnih goriva jedan od glavnih uzročnika
Podaci o kvaliteti zraka na području BiH prikupljaju se sa službenih mjernih stanica, a dio tih stanica je u nadležnosti Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, dio u nadležnosti Tuzlanskog kantona te Američke ambasade u BiH, a prikuplja ih i objavljuje nevladina organizacija Eko akcija na svojoj web stranici.
Indeks kvalitete zraka temelji se na mjerenju čestica ( PM2.5 i PM10), ozona (O3), dušikovog dioksida (NO2), sumpornog dioksida (SO2) i emisije ugljičnog monoksida (CO).
PM2,5 ili fine čestice su one koje su puno opasnije jer su manje od 2,5 mikrometra ili mikrona (μg) pa lakše i dublje mogu prodrijeti u organizam.
One nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva (ispušni plinovi iz automobila, grijanje na drva ili ugalj i sl.), a sastoje se uglavnom od sulfata, nitrata, amonijaka, organskog i elementarnog ugljika, teških metala, poput olova, mangana, bakra, kadmija, cinka, nikla, vanadija i kroma.