strah od uhićenja

Turski vojni atašei ne žele se vratiti kući, zatražili azil u Hrvatskoj

Vijesti / Flash | 23. 11. 2016. u 09:16 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ahmet Tuta povučen je s mjesta veleposlanika u RH zato što nije prijavio kako je prije 25 godina završio Gulenovu školu u Turskoj iako je to po zakonu, nakon pokušaja državnog udara u Turskoj, morao.

"Ne znam kome i čemu treba takva senzacija. Ono što mogu reći jest da sam 26. kolovoza otišao u rezidenciju tadašnjeg turskog veleposlanika Ahmeda Tute i pozdravio se s njim i njegovom obitelji s obzirom na to da su za sutradan, 27. kolovoza, imali aviokarte za povratak u Tursku", kazao je za Večernji list Goran Beus Richembergh, predsjednik Udruženja hrvatsko-turskog prijateljstva i zastupnik HNS-a u hrvatskom Saboru.

'Sve je bilo okej. Dogodila se normalna procedura povlačenja veleposlanika iz jedne zemlje. Istina je da im je bilo žao jer su se na pola mandata morali vratiti u Tursku. Zahvalio sam se gospodinu Tuti i njegovoj supruzi Mini Tuti na suradnji i poželio im sretan put', naglasio je Goran Beus Richembergh.

Beusove riječi potvrdilo je i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Hrvatske u svom priopćenju u kojem, među ostalim, stoji kako su “u slučaju Veleposlanstva Republike Turske u Republici Hrvatskoj, prema Diplomatskom protokolu uredno notificirani dolasci i odlasci s dužnosti pojedinih članova Misije” te za detalje uputilo na veleposlanstvo Turske.

Izvori iz ministarstva vanjskih poslova Turske u Ankari kazali su Večernjem listu kako je Ahmet Tuta povučen s mjesta veleposlanika zato što nije prijavio kako je prije 25 godina završio Gulenovu školu u Turskoj iako je to po zakonu, nakon pokušaja državnog udara u Turskoj, morao.

Isto tako, prema njihovim riječima, Tuta više nije na funkciji u državnim službama te živi svoj život i nije uhićen. Iz diplomatskih izvora u Hrvatskoj koji su bili u dobrim odnosima s obitelji Tuta, ali žele ostati anonimni, list je dobio informaciju kako su se 10. rujna čuli s njima telefonski za njihova boravka u Izmiru.

No, za razliku od Tute, dvojica turskih vojnih atašea koji su se, u vrijeme pokušaja državnog udara, nalazili u Hrvatskoj na poligonu u Rakitju surađujući u sklopu NATO-a, zatražili su politički azil u Hrvatskoj te su se odbili vratiti u Tursku zbog straha od uhićenja.

Prema informacijama kojima raspolaže ministarstvo vanjskih poslova Turske, oni se još uvijek nalaze u Hrvatskoj, prenosi N1.

Kopirati
Drag cursor here to close