Tegeltija

Tužiteljstvo krivo za lošu borbu protiv korupcije

Vijesti / Flash | 12. 06. 2017. u 11:58 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) Milan Tegeltija izjavio je kako je mnogo razloga zbog čega građani ne vjeruju pravosuđu, među kojima i neispunjena očekivanja kada je u pitanju borba protiv organiziranog kriminala i korupcije.

''Ni u VSTV-u nismo zadovoljni radom tužiteljstva, prije svega krivičnih djela iz oblasti korupcije i organiziranog kriminala. S obzirom na tu domenu rada, koji je najviše eksponiran stvara se kroz medije jedna negativna slika o pravosuđu'', ustvrdio je Tegeltija danas na press-konferenciji u Banja Luci.

Činjenica je, dodao je, kako ne postoji izbjegavanje gonjenja krivičnih djela korupcije i kriminala, navodeći da je u zadnjih pet godina optuženo 18 ministara, 13 načelnika općina, dva premijera..., te da su podignute 84 optužnice protiv najviših predstavnika vlasti, i doneseno 39 presuda.

I opća socijalno-ekonomska slika u društvu stvara pogodno tlo, kako kaže, za jednu lošu percepciju o pravosuđu, kao trećem stubu vlasti, od kojeg građani očekuju da riješi probleme u društvu.

Dodao je da ''provjetravaju'' i vlastite redove unutar pravosuđa, a od početka ove godine imaju devet suspenzija nositelja pravosudnih dužnosti.

Tegeltija tvrdi kako je reforma pravosuđa u BiH dala velike rezultate, ali nedovoljne primarno u krivičnim djelima korupcije i kriminala, a prisutan je zastoj u ratnim zločinima.

Istaknuo je kako je "pritisak politike na pravosuđe jači nego ikada".

''To se sada samo radi na drugačiji način, kroz priču o legitimnim ciljevima, što je borba protiv korupcije i organiziranog kriminala. Politika kroz tu priču pokušava ostvariti kontrolu nad pravosudnim sustavom'', ustvrdio je.

Naime, VSTVBiH je, u okviru napora koje poduzima na unapređenju percepcije javnosti o radu pravosudnih institucija, danas u Banja Luci predstavio aktivnosti koje su poduzete na povećanju transparentnosti rada pravosudnih institucija.

Nedavno istraživanje pod nazivom ''Indeks efektivnosti pravosuđa Bosne i Hercegovine za 2016. godinu'', obavljeno u okviru Misije USAID-a u BiH, ukazalo je na potrebu da se ulože dodatni napori na unapređenju i boljoj informiranosti javnosti o aktivnostima koje poduzima VSTVBiH.

Šef Odjela za informacijsko-komunikacione tehnologije (IKT) pri Tajništvu VSTV-a BiH Esmin Berhamović govorio je o informatičkim mogućnostima za pristup informacijama koje se tiču rada pravosuđa.

Građani putem jednog ''klika'' dobiju uvid u svoj predmet u bilo kojem sudu u BiH, iz zemlje ili inostranstva, kao i informaciju o zakazanim ročištima u bilo kojem sudu u BiH, bez geografskih ili vremenskih ograničenja; a mogu da izvrše detaljan uvid u statističke podatke o radu sudova i tužilaštava, te postanu korisnici baze sudskih pravosnažnih odluka.

Proces izdavanja uvjerenja o nevođenju krivičnog postupka je do 1. travnja ove godine bio dugotrajan, trajao i do 15 dana, a sada je to moguće ostvariti u mjestu stanovanja u trajanju do jednog dana. To uvjerenje obuhvaća provjeru podataka iz svih sudova u BiH.

Kroz videokonferencijski sustav ostvaren je, kazao je, lakši i pouzdani pristup pravdi, posebno u predmetima ratnih zločina.

Kopirati
Drag cursor here to close