'Ukrali' 115 milijuna KM
Tužiteljstvo traži pritvor za devetero uhićenih zbog kriminala u bankarskom sektoru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Državno tužiteljstvo zatražit će određivanje pritvora za devetero uhićenih koji su osumnjičeni za kriminal u bankarskom sustavu i stjecanje nezakonite koristi od oko 115 milijuna maraka.
Jednomjesečni pritvor bit će zatražen za Slavicu Injac, Snežanu Vujnić, Petra Cacanovića, Anu Mirosavljević, Sonju Kurtumu, Sašu Tomića, Batrića Đurišića, Zdravka Dubova i Igora Prodanovića.
Injac je direktorica Agencije za bankarstvo Republike Srpske, a Vujnić direktorica Investicijsko-razvojne banke.
Iz Tužiteljstva BiH su priopćili da se istraga u ovom predmetu vodi protiv 24 osobe, osumnjičene za nezakonitosti kojima je prouzročena šteta u iznosu višem od 100 milijuna maraka.
Prethodno je priopćeno da su uhićene osobe, kao organizirana grupa, počinile kriminal u Bobar banci, prvenstveno u nezakonitoj dodjeli višemilijunskih kredita i bankarskih garancija za razne poslove. Krediti i garancije, navodi se u priopćenju, davani su poduzećima čiji su vlasnici povezani ili su suvlasnici Bobar banke.
''Znali su da se naplata sredstava neće moći realizirati i da su korištene nezakonite garancije, te da će nastupiti šteta koja će prouzročiti stečaj navedene banke i ozbiljne potrese u bankarskom sektoru BiH'', priopćilo je Tužiteljstvo.
Iz ove institucije dodaju da su tim kriminalom ugroženi depoziti građana, firmi, gradova, općina, zdravstvenih i mirovinskih fondova, elektroprivrede, te je nanesena višemilijunska šteta Agenciji za osiguranje depozita.
Tužiteljstvo BiH objavilo je i listu institucija s najvećim gubicima, među kojima su elektroprivrede Republike Srpske i Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, Grad Trebinje, Vlada Brčko Distrikta, ministarstva financija i poljoprivrede Republike Srpske, općine Rudo i Bileća te druge institucije.