Međunarodni dan mina

U BiH još 1.176 četvornih kilometara minski sumnjive površine

Vijesti / Flash | 04. 04. 2015. u 06:46 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Minski sumnjiva površina u Bosni i Hercegovini trenutno iznosi 1.176 kilometara četvornih i zauzima 2,3 posto teritorija zemlje, a detektirano je 9.185 rizičnih mikrolokacija na kojima se, kako se procjenjuje, nalazi još oko 120.000 mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS).

U protuminskim akcijama, realiziranim u BiH u postratnom razdoblju, pronađeno je oko 59.800 protupješadijskih mina, 8.300 protutenkovskih mina i oko 54.300 komada NUS-a.

Istaknuto je to na pres-konferenciji u Sarajevu, upriličenoj u povodu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv mina, 4. travnja, koji je i ove godine u znaku realizacije strateških i operativnih ciljeva u procesu deminiranja, a o čemu je govorio Milan Rezo, v. d. direktora Centra za uklanjanje mina u BiH (BHMAC).

Podsjetio je kako je realizacija postojeće Strategije protuminskog djelovanja (2009-2019) u direktnoj ovisnosti o ostvarenom stupnju međuinstitucionalne suradnje u BiH i povećanja proračunskih izdvajanja za tu svrhu, a kao prepreke na tom putu navodi tešku ekonomsku situaciju, ali i nedostatak političke volje.

Građani oprez

''Tijekom 2015. godine bit će urađena druga revizija Strategije protuminskog djelovanja, koja će nam dati nove smjernice i pokazatelje za buduće aktivnosti'', kazao je Rezo, navodeći da je dosada implementirano svega 50 posto projiciranih ciljeva, te da će rok za proces deminiranja u BiH biti, najvjerojatnije produžen do 2024. Naglasio je da BHMAC u protekle dvije godine radi na novom konceptu "oslobađanja zemljišta" (Land Release), koji se financira sredstvima Europske unije, potcrtavajući značaj procesa deminiranja u BiH u kontekstu oživljavanja razvojnih mogućnosti i postizanja ciljeva Otawa konvencije.

Rezo je upozorio da tijekom proljetnih radova raste opasnost od mina, te pozvao građane da ne uklanjaju i ne uništavaju oznake minske opasnosti, kao i na maksimalan oprez, naročito na sumnjivim i obilježenim područjima. Prema podacima BHMAC-a, dosada su u minskim poljima u BiH stradale
1.732 osobe, od kojih 603 smrtno. Na značaj efikasnog protuminskog djelovanja u BiH ukazao je i predsjedavajući Koalicije za uključivanje protuminske akcije u razvojne programe (LMAD Koalicija) Amir Mujanović, pozivajući se na obaveze države, koje proistječu iz Konvencije o zabrani mina i Konvencije o zabrani kasetnog streljiva.

U ime Koalicije, koja okuplja deset nevladinih organizacija, istaknuo je da nevladin sektor participira u obimu višem od 50 posto u projektima humanitarnog deminiranja trajnog i hitnog obilježavanja, te da je izraziti lider u čišćenju kasetne municije, uključujući i angžaman na planu pomoći žrtvama mina, odnosno poboljšanju statusa stradalnika.

BiH među desetak najugroženjih zemalja

Pozivajući se na zaključke i preporuke Koalicije koju predstavlja, Mujanović je precizirao da je nužno raditi na unapređenju zakonskog okvira za upravljanje protuminskim akcijama u BiH, odnosno njegovom usklađivanju s općeprihvaćenim međunarodnim standardima, uključujući i donošenje zakona o protuminskom djelovanju, a čime bi se otklonile prisutne restrikcije u provedbi protuminske strategije. Kada se radi o pomoći žrtvama mina, ističe da je BiH među desetak najugroženjih zemalja po ukupnom broju žrtava mina i jedina država u regiji zapadnog Balkana koja još bilježi minske incidente s ljudskim žrtvama.

Stoga, Mujanović izražava očekivanje da će pomoć žrtvama mina postati jedan od prioriteta i integralni dio protuminskih aktivnosti i to putem multisektorskog pristupa u planiranju, koordiniranju i provedbi programa pomoći žrtvama mina - preživjelim, porodicama stradalih i ugroženim lokalnim zajednicama. Ocijenio je da je vrijeme i da BiH odlučnije krene u ispunjavanje vlastitih obveza, kada je riječ o spomenutim međunarodnim dokumentima, navodeći da bi prekretnicu u tom pogledu mogla označiti inicijativa da BiH bude domaćin konferenciji Konvencije o zabrani mina 2017. ili 2018. godine.

''Znamo iz kontakata s donatorima da bi dosta država-članica podržalo tu inicijativu'', kazao je Mujanović.

Kopirati
Drag cursor here to close