Željka Cvijanović

U BiH postoji niz međunarodnih dužnosnika koji brane stvari koje nikad ne bi branili u svojim zemlja

Vijesti / Flash | 16. 11. 2015. u 18:15 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Stav Vlade Republike Srpske prema Daytonskom sporazumu je da je Dayton suštinski važan jer je donio mir, ali je uspostavio i sustav po kojem BiH može funkcionirati u miru, kazala je danas u Washingtonu premijerka RS Željka Cvijanović, govoreći na konferenciji "Dvadeset godina nakon Daytona: Izgledi za reforme u BiH" koju je organizirao Centar za transatlantske odnose SAIS pri Johns Hopkins univerzitetu u Washingtonu, a u povodu 20. godišnjice potpisivanja Daytonskog sporazuma, javlja izvještač Fene iz Washingtona.

Govoreći u okviru panela "Reformska agenda: Put prema statusu kandidata u EU", Cvijanović je kazala da su sa aspekta Vlade RS ključne neke stvari, prije svega da stabilnosti BiH bez Daytona ne može biti.

Pritom smatra da je ključna suradnja između dva entiteta, a neophodno je da ta suradnja funkcionira i da tako provodimo reforme. Ocijenila je da ta suradnja nikad ranije nije bila sinkronizirana kao sada.

Reagirala je na ranije izrečenu tvrdnju američke veleposlanice u BiH Maureen Cormack da Federacija BiH prednjači u reformama, navodeći da prednjači jedino zato što je usvojen Zakon o radu, a da u svemu drugom "RS prednjači".

To je nazvala "zamjenom teza, uobičajenom za BiH".

Cvijanović smatra da mehanizam koordinacije treba uskladiti sa ustavnim nadležnostima kako bi se nesmetano krenulo naprijed, odnosno organizirano kretalo ka EU.

Po njenim riječima, potrebno je pronaći formulu po kojoj treba ispraviti "devijacije u funkcioniranju BiH" u posljednjih 20 godina, odnosno sve "što je iščašeno iz Daytona".
''Institucije tako nastale niti funkcioniraju bolje, niti su efikasnije niti su doprinijele koheziji'', kazala je Cvijanović dodajući da u BiH ima cijeli niz međunarodnih dužnosnika koji brane stvari koje nikad ne bi branili u svojim zemljama.

Smatra da je došlo vrijeme da se podvuče crta i da se odredi što su čije obaveze u Reformskoj agendi. Pritom naglašava da ono što je definirano u Agendi predstavlja sve ono "što bi normalne vlade trebale raditi, bez obzira da li žele ići u ka EU ili ne".

Navodi i kako EU nije ista kao prije 10-15 godina, te ocjenjuje da EU na Balkanu djeluje na način da se spriječi neki loš scenarij, a ne da provodi neki skup mjera koji vodi ka EU.

Jedno od pitanja postavljenih premijerki RS bio je i najavljeni referendum o Sudu i Tužiteljstvu BiH. Cvijanović kaže da referendum ne isključuje mogućnost postizanja dobrih rješenja u okviru Strukturnog dijaloga, koji do sada nije polučio rezultate.

Kaže da pravosuđe treba reformu na svim nivoima, a neki od razloga nezadovoljstva radom državnog pravosuđa u RS-u su retroaktivna primjena zakona i pravna nesigurnost.
Cvijanović je kazala da je referendum demokratsko pravo, da nema ničega rušilačkog ili antidaytonskog, budući da u Ustavu BiH te institucije nisu predviđene na nivou države.

Kopirati
Drag cursor here to close