Popisani i nepopisani
U BiH se dvije godine ne rađa i ne umire
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Velike promjene dogodile su se od 2013. do danas. Veliki broj ljudi je umro, iako je prisutna bijela kuga, rođen je određeni broj djece, zatim 80.000 do 100.000 stanovnika odselilo je iz Bosne. Znači, sve su to promjene koje su već nastupile od 2013. do sada, a zamislite šta će se događati ako još dugo budemo čekali na objavu rezultata'', rekao je za Dnevni avaz statističar, prof. dr. Hasan Zolić.
Naime, s obzirom na to da su od popisa stanovništva BiH protekle dvije i pol godine, a da podaci još nisu objavljeni, kada se to konačno i dogodi, oni neće odgovarati stvarnoj slici na terenu. Demografska slika u ovom razdoblju, kako upozoravaju statističari, umnogome je izmijenjena te, ukoliko se do 1. srpnja ne počne s objavom, podaci će biti neupotrebljivi.
Zbog protoka toliko vremena između popisa i objave rezultata, naprimjer, u bh. stanovništvo računat će se i oni koji su umrli nakon popisa obavljenog u listopadu 2013. godine.
''A da se ne radi o malom broju osoba, govori podatak da su, naprimjer, u 2014. godini u BiH umrle 34.824 osobe, a prošle godine 37.070. Dakle, samo u ove dvije godine, ne računajući razdoblje od listopada do kraja 2013. te od početka 2016. do danas, umrlo je više od 70.000 osoba, koje će jednom, kada rezultati popisa budu objavljeni, službeno biti brojane u stanovništvo BiH'', piše Dnevni avaz.
S druge strane, pretprošle godine u Bosni i Hercegovini je registrirano 29.247 živorođene djece, a u 2015. godini 28.906.
Prema riječima Fadila Fatića, zamjenika direktora Agencije za statistiku BiH (BHAS), za službenu statistiku to ne predstavlja veliki problem, jer se podaci odnose na baznu godinu, 2013., a od te godine će se pratiti ostali trendovi.
''Pratit ćemo koliko je osoba umrlo, rođeno..., ali imat ćemo relevantnu osnovu – popis stanovništva, na osnovu kojeg ćemo dalje ići u praćenje drugih indikatora, kao što su broj umrlih i rođenih, migracije, imigracije... i sve ostalo što utječe na broj stanovnika. Da bismo to pratili, moramo imati kvalitetnu osnovu, onu iz 2013., što će biti prvi put od 1991. da imamo prave, izvorne podatke, a ne procjene'', rekao je Fatić.
Dodao je kako se u četverogodišnjem planu statističkih istraživanja planiraju aktivnosti za popis stanovništva i poljoprivrede 2021. godine.
''Sada smo došli u situaciju da se pripremamo za sljedeći popis, a ne objavljujemo podatke prethodnog'', kaže Fatić objašnjavajući kako statističke institucije nikako ne hvataju korak sa statistikama iz ostalih zemalja te se zbog dugog čekanja na rezultate popisa narušava kredibilitet institucija, a BiH ne može uspoređivati podatke s bilo kim. Također kaže da je pitanje i koji model popisa će biti korišten 2021. godine, jer postoji više načina, ne samo tradicionalni, koji je kod nas korišten.