radna eksploatacija
U BiH sve više djece koja su žrtve trgovine ljudima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je novinarima da je Vijeće ministara BiH danas usvojilo Izvještaj o stanju u oblasti trgovine ljudima u BiH za 2014. godinu.
‘’Rekao bih jednu opću konstataciju vezano za taj izvještaj, da imamo za razliku od prethodnih godina, jedan trend smanjivanja broja žrtava trgovine ljudima stranaca, a da se sve više povećava broj žrtava trgovine naših državljana iz BiH, pogotovo žena koje se koriste za seksualnu, radnu eksplataciju. A što je još gore i značajnije, da se povećava broj djece koja su žrtve trgovine ljudima, prije svega u smislu radne eksploatacije i tome slično’’, kazao je Mektić nakon sjednice ministarskog vijeća.
Naveo je da su istovremeno donijeli određeni broj zaključaka i prijedloga mjera vezano za sprečavanje ovih pojava. Posebno su zadužili koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima da sačini nacrt strategije, odnosno akcijskog plana za borbu protiv trgovine ljudima, odnosno za borbu protiv trgovine djece, „koje se prvenstveno vrši putem društvenih mreža, jer se društvene mreže zloupotrebljavaju i koriste u svrhu trgovine djece“.
Što se tiče ostalih dokumenata iz nadležnosti ovog ministarstva koji su danas razmatrani, Mektić kaže da se oni tiču ispunjavanja uvjeta Moneyvala. Po njegovim riječima, radi se o pravilniku za provođenje Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.
‘’Taj pravilnik konkretno i detaljno razrađuje sve mjere i radnje vezane za implementaciju ovog zakona. Dakle, kako prepoznati klijenta ili financijsku transakciju koja se odnosi na pranje novca i šta poduzeti’’, kazao je Mektić, dodajući da se radi o jednom konkretnom aktu koji se tiče samo implementacije Zakona. Naveo je da, kad je u pitanju uputstvo za popunjavanje ovih obrazaca, tim uputstvom se proširuje broj pravnih osoba koje su dužne da popunjavaju obrazac o svim transakcijama, a koji dosad nisu bili obuhvaćeni pojedinačnim obrascima.
‘’Radi se recimo o brokerima, kladionicama, mjenjačnicama, o kockarnicama itd., da su i oni dužni na posebnom utvrđenom obrascu da prijavljuju te sve financijske transakcije, jer dosad nisu bili obuhvaćeni ovim obrascima. Isto je to jedan važan posao iz oblasti ispunjavanja uslova vezanih za Moneyval’’, kazao je Mektić.
Dodao je da je, generalno govoreći, informirao Vijeće ministara BiH „da smo mi zaista u jednoj nezavidnoj situaciji kad je u pitanju stav Vijeća Europe prema sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma, jer je Moneyval definitivno uputio pismo preporuke FATF-u, dakle svjetskoj organizaciji, da smo mi zemlja koja ne poštuje standarde vezane za sprečavanje pranja novca, da smo nesigurna zemlja sa stanovišta pranja novca“.
‘’Mi sad pokušavamo da se vratimo u tu priču i da ispunimo određeni broj uvjeta. Možda negdje imamo prostora do sredine šestog mjeseca, kad je zakazano zasjedanje FATF-a u Parizu, i da ih uspijemo uvjeriti da smo ipak ispunili dio tih uvjeta’’, kazao je ministar Mektić. Izrazio je nadu da će u međuvremenu dogovoriti i sastanak s direktorom Moneyvala, da razgovaraju o toj temi, „da bi na neki način Moneyval povukao to svoje pismo FATF-u“.
‘’Isto tako, formirali smo jednu radnu grupu koja će ubrzanom vremenskom dinamikom donijeti novu strategiju za prevenciju i borbu protiv terorizma u BiH. Nadam se da ulazimo u jednu fazu ispunjavanja svih tih uvjeta’’, kazao je Mektić. Dodao je da su neke mjere danas usvojili, a na narednoj sjednici Vijeća ministara BiH usvojit će još nekoliko novih mjera.