Od ratišta do zatvora
U BiH za kazneno djelo terorizma izrečeno ukupno 150 godina zatvorske kazne
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Za kaznena djela terorizma, te djela povezana sa terorizmom i terorističkim aktivnostima poput odlazaka državljana Bosne i Hercegovine na strana ratišta, do danas su optužene 42 osobe. Ove podatke predstavilo je nedavno Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine.
Postotak osuđujućih presuda je 92 posto, a najveća izrečena kazna za ovo djelo je 35 godina zatvora, što je ujedno i najveća kazna koju je pravosuđe u regiji izreklo za kaznena djela terorizma. Analitičari smatraju da ovi podaci pokazuju da BiH uspješno provodi Strategiju za borbu protiv terorizma.
V.d. glavne tužiteljice u BiH Gordana Tadić nedavno je priopćila kako je postotak osuđujućih presuda za kazneno djelo terorizma i djela povezanih sa terorizmom u proteklom razdoblju bio 92 posto te da su samo četiri optužene osobe u proteklih 14 godina oslobođene optužbi.
Prema podacima državnog Tužiteljstva u predmetima za protuzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim i parapolicijskim formacijama vezanim za odlaske državljana BiH na strana ratišta Sirije i Iraka i tzv. Islamske države Iraka i Levanta (ISIL) nije bila niti jedna oslobađajuća presuda.
Sve to, smatraju analitičari, govori o ozbiljnosti bosanskohercegovačkog pravosuđa, policijskih i sigurnosnih agencija da se suprotstave ovim djelima.
“Zapravo to je kontinuitet ne samo onoga što su i dužnosnici, ne samo BiH, nego i međunarodnih organizacija, prije svega Interpola i Europola, ali i State Departmenta, govorili u svojim zadnjim izvještima kada je u pitanju dio koji se odnosi na BiH unutar antiterorističke koalicije. U svakom slučaju to je izravan pokazatelj da imamo kvalitetno razrađene mehanizme i instrumente u toj borbi i da na kraju imamo i rezultate rada”, kaže profesor Fakulteta za kriminalistiku u Sarajevu Jasmin Ahić.
U BiH su za kazneno djelo terorizma do sada izrečene pravosnažne kazne u trajanju od ukupno oko 150 godina zatvora. Najveća kazna izrečena je Harisu Čauševiću za bombaški napad na policijsku postaju u Bugojnu, 2010. godine, u trajanju od 35 godina zatvora. To je i najveća kazna za terorizam u BiH i regiji, javlja Al Jazeera.
Denis Hadžović iz Centra za sigurnosne studije kaže da bi bilo dobro da je državno Tužiteljstvo i u ostalim istragama koje provodi efikasno poput ovih vezanih za djela terorizma.
“Vidimo da su od 2014. od izmjena Kaznenog zakona, koji je vezan za odlaske naših građana na strana ratišta, bili veoma efikasni. Vidimo da je Tužiteljstvo posvetilo odgovarajuću pažnju ovoj pošasti i unaprijedilo kazneno zakonodavstvo kako bi mogli procesuirati ova djela”, dodaje Hadžović.
Za odlaske na strana ratišta i priključivanje formacijama ISIL-a u BiH su do sada osuđene 23 osobe na ukupno oko 50 godina zatvora. Najveća kazna izrečena je Huseinu Bosniću zvanom "Bilal" u trajanju od sedam godina zatvora.
Sva istraživanja pokazuju da se trend odlaska na strana ratišta iz BiH u potpunosti smanjio. Neke od razloga za takvo stanje navodi professor Jasmin Ahić:
“Došlo je do izravne promjene u tom geostrateškom smislu, kada je i Turska ušla u izravnu borbu na sirijskom i iračkom frontu u području Kobanija gdje je bilo najviše prelazaka, ne samo iz ovog regije nego i ostalih regija ljudi koji su odlazili na strano ratište. Nakon toga, osim te ključne činjenice, da je zaustavljen prelazak izravnim ulaskom Republike Turske, došli smo u poziciju da su i oni koji su eventualno pokušavali iz BiH, ali i iz regije da pronađu neki drugi put, uhićeni. Imali smo i nekoliko uhićenja u Podgorici i Istanbulu i ta uhićenja su rezultirala osuđujućim presudama”, pojašnjava Jahić.
''Nove kaznene odredbe unaprijedile su bosanskohercegovačko zakonodavstvo'', ali i stanje na ratištima u Siriji i Iraku dovelo je do smanjenja broja odlazaka na strana ratišta, dodaje Denis Hadžović iz Centra za sigurnosne studije.
“Jer jednostavno se nema gdje ni otići ja bih rekao u ovom kaosu u Siriji i Iraku, gdje vlada konfuzija. Saveznici su veoma uspješni na terenu u borbi protiv ISIL-a. Vjerojatno je to i drugi razlog zbog kojeg više nema odlazaka”, kaže on.
Prema podacima Tužiteljstva BiH u tijeku su istrage protiv više osoba osumnjičenih za kaznena djela povezana sa terorizmom. Također vodi se istraga u jednom predmetu u vezi sa sudjelovanjem državljanina BiH na stranim ratištima u Ukrajini.