Ukupan broj
U Federaciji preminule 54 bebe: HNŽ pri samom vrhu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Federaciji BiH je prema podacima Federalnog zavoda za statistiku u prvih pola godine preminulo 54 dojenčadi, a 38 beba je mrtvo rođeno. Brojci od 54 umrla dojenčeta treba pribrojiti i tri bebe koje su nedavno preminule u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar.
Prema ovim podacima najviše dojenčadi je preminulo u Tuzlanskoj županiji (16), Srednjo-bosanskoj županiji (10), te u Sarajevskoj i Hercegovačko-neretvanskoj županiji gdje je u pola godine preminulo devet beba.
HNŽ pri samom vrhu
Kad su u pitanju mrtvorođene bebe najveći broj ovakvih slučajeva zabilježen je također u TŽ (10), zatim u Sarajevskoj županiji (7), te u SBŽ (6).
U Hercegovačko-neretvanskoj županiji u prvih pola godine preminulo je devet beba. Ovom broju treba dodati i dvije bebe iz Mostara, koje su preminule nedavno u SKB Mostar. HNŽ ima isti broj preminule dojenčadi kao i Sarajevska županiji iako se broj rođenih beba drastično razlikuje.
Naime, u Sarajevskoj županiji je rođeno 2095 beba, dok je u HNŽ rođeno 858 beba.
Najviše dojenčadi preminulo u Mostaru
Od tri hercegovačke županije HNŽ, ZHŽ i HBŽ u ovoj županiji su jedno zabilježeni slučajevi umrle dojenčadi. Šest dojenčadi je preminulo u Mostaru, te po jedno u Čapljini, Jablanici i Stocu.
U HNŽ-u su mrtve rođene tri bebe, dvije iz Čituka i jedna iz Neuma. Prema ovim podacima dvije su bebe mrtve rođene u Posušju i Ljubuškom.
Napomenimo kako su u istom razdoblju u ove tri županije živo rođeno 1008 beba.
Dvije županije u kojima prema ovom izvještaju nema ni umrle dojenčadi, ni mrtvorođenih beba su Posavska i Herceg-bosanska županija.
Slučaj koji je šokirao javnost
Podsjećamo, kako su u kolovozu u SKB Mostar preminula tri dojenčeta. Sve bebe umrle su na odjelu Pedijatrije, odnosno odjelu neonatologije gdje su smještena novorođenčad koja imaju zdravstvenih problema.
Slučaj je dospio u javnost nakon što roditelji umrle djece ispričali medijima gubitak djece navodeći kako su njihove bebe preminule od zaraze bakterijom klebsiella pneumonija. Iz bolnice su demantirali da su se djeca zarazila u bolnici.
"Ovog časa ja pobijam svaku sumnju da su ta djeca zaradila bakteriju na našem odjelu, da je na dječjem odjelu prisutna intrahospitalna infekcija", kazala je Vesna Brkić, direktorica Klinike za dječje bolesti SKB Mostar.
U ovoj bolnici je prošle godine preminulo deset beba, a četvero ih je imalo upravo klebsiella pneumonija bakteriju.
Županije Umrla dojenčad Mrtvorođene bebe
Tuzlanska županija 16 10
Srednje – bosanska županija 10 6
Sarajevska županija 9 7
Hercegovačko- neretvanska županija 9 3
Zeničko - dobojska županija 5 5
Unsko- sanska županija 5 5
Bosansko- podrinjska županija 0 2
Herceg- bosanska županija 0 0
Posavska županija 0 0