Posebno iz Rusije
UK želi da G7 uspostavi mehanizam brzog suzbijanja "propagande"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ujedinjeno Kraljevstvo željelo bi da članice G7 uspostave mehanizam brzog suzbijanja "propagande" i dezinformacija, posebno iz Rusije, izjavio je britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab.
O tom će se prijedlogu razgovarati na sastanku ministara vanjskih poslova G7 koji se od ponedjeljka do srijede održava u Londonu.
''Želimo da se članice G7 slože u pogledu mehanizma brzog pobijanja dezinformacija, kako bismo, kada ustanovimo da se objavljuju laži, propaganda ili lažne vijesti, mogli objaviti demanti i iznijeti istinu, koju će čuti stanovnici ove zemlje, ali i građani Rusije ili Kine i cijelog svijeta'', rekao je novinarima šef britanske diplomacije.
Po pisanju lista Sunday Times, istraživanje koje je financirao britanski Foreign Office pokazalo je da "proruski trolovi" objavljuju zlonamjerne komentare na internetskim stranicama britanskih novina, nastojeći tako stvoriti dojam da javnost podupire rusku agresiju na Ukrajinu, piše Hina.
Nakon toga ih koriste ruski državni mediji kako bi izgledalo da britansko javno mnijenje podržava Moskvu, piše list, dodajući da se isti postupak koristi i protiv medija iz još 14 zemalja, a među njima su i neke članice G7, poput Francuske, Njemačke, Italije, Japana i Sjedinjenih Država.
Rezutati istraživanja bit će predstavljeni u utorak u Londonu, na prvome sastanku uživo ministara vanjskih poslova zemalja članica G7 u zadnje dvije godine.
Ministarstvo vanjskih poslova nedavno je pozvalo na razgovor ruskog veleposlanika u Londonu. Britanska vlada je izrazila "ozbiljnu zabrinutost zbog zamijećene sklonosti Rusije da zauzima zlonamjerna stajališta".
Ministarstvo je jučer najavilo da će za projekte međunarodnog servisa BBC-ja u borbi protiv dezinformacija izdvojiti svotu od osam milijuna funta (oko 9,2 milijuna eura), piše Hina.
Ovaj je tjedan Europski odjel za borbu protiv dezinformacija objavio izvještaj u kojemu stoji da Rusija i Kina pribjegavaju širenju kleveta, nastojeći tako potkopati povjerenje stanovništva u cjepiva koja je odobrila Europska unija, da bi u konačnici na tržište plasirale vlastita cjepiva.