razmatranje zakona

Ukidanje 'bijelog kruha': Dobra namjera, loše osmišljena

Vijesti / Flash | 11. 02. 2015. u 16:54 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zastupnici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) na današnjoj sjednici obavili su raspravu o izmjenama zakona o plaćama i naknadama u bh. institucijama kojima bi se bh. dužnosnicima ukinulo pravo na naknadu plaće nakon prestanka funkcije ili takozvani "bijeli kruh".

Razmatranje ovog zakona predložili su poslanici Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH naglašavajući da bi se u ovom zakonu trebao brisati član 48, a takvim izmjenama zakona, smatraju u ovoj stranci, napravile bi se uštede od oko 6,5 milijuna KM svake četiri godine, kao i određene uštede u svakoj pojedinačnoj godini. Principe ovog zakona podržao je Odbor za proračun i financije, a Mirsad Đonlagić (SBB) kazao je danas da je ovo dobar put za ukidanje privilegija izabranim dužnostima te je pozvao zastupnike da podrže ovakav prijedlog.

Zastupnik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Saša Magazinović smatra da se ovim izmjenama neće ukinuti pravo na "bijeli kruh" jer je predlagač propustio da predloži izmijene svih članova zakona koji se bave ovom privilegijom. Stoga je predložio da se izmijene i svi članovi koji tretiraju ovu privilegiju naglašavajući da se treba pozabaviti i drugim zakonima koji na neki način definiraju ovu privilegiju poput Zakona o sukobu interesa koji se koristi "kao izgovor za ovu naknadu".

Zastupnik Stranke demokratske akcije (SDA) Salko Sokolović kaže da u ovoj stranci podržavaju izmjene zakona o plaćama i naknadama, ali se sustavno treba riješiti sve što će omogućiti implementaciju ovog zakona.

Zastupnik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Vjekoslav Bevanda, dosadašnji predsjedavajući Vijeća ministara BiH, precizirao je da je po osnovi "bijelog kruha" u 2014. isplaćeno 176.000 KM, a u 2013. 132.000 KM te da su pravni stručnjaci upozorili Vijeće ministara BiH da bi u slučaju tužbi osoba izvedenih iz tog prava te osobe dobile spor i odštetu.

Stoga je zatražio odgodu izjašnjavanja kako bi se od novog saziva Vijeća ministara zatražilo da u roku 60 dana od formiranja predloži novu politiku plaća i naknada u institucijama BiH za razdoblje od 2015. do 2018., kao i sveobuhvatan Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH te drugih zakona koji ovo pitanje reguliraju.

Nikola Lovrinović (HDZ) smatra da su postojali i neki drugi načini za rješenje ovog pitanja kazavši da se period korištenja tog prava mogao smanjiti ili bi se iznosi koje dužnosnici primaju mogli smanjiti.

Zastupnik Srpske demokratske stranke (SDS) Borislav Bojić smatra da treba zatražiti od budućeg Vijeća ministara BiH da napravi potpuno novi sustavni zakon o plaćama i naknadama u institucijama BiH, zakon o sukobu interesa i sve podzakonske akte poput onih kojim se uređuju naknade za rad u komisijama i korištenje službenih automobila. O ovom zakonu zastupnici će se izjašnjavati nakon što obave raspravu o svim točkama dnevnog reda.

Kopirati
Drag cursor here to close